Kentsel Dönüşüm Kurultayı Toplanıyor

Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı'nın dördüncüsü yarın İzmir Kaya Termal Otel'de başlayacak.

Kentsel Dönüşüm Kurultayı Toplanıyor
19.09.2017 - Salı

Türkiye'nin birçok noktasında başlatılan kentsel dönüşüme yönelik çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda gerçekleştirilen Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı'nın dördüncüsü yarın İzmir Kaya Termal Otel'de başlayacak.

Sabah Gazetesi tarafından organize edilen Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı'nın dördüncüsü yarın İzmir Kaya Termal Otel'de yapılacak. Söz konusu kurultaya Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin yanı sıra İzmir Valisi Erol Ayyıldız, TOKİ  Başkanı Mehmet Ergün Turan, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş ve çok sayıda sektör temsilcisi katılacak. 

1 MİLYONDAN FAZLA KONUT YENİLENECEK

İlk kurultayda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOKİ'nin 2002 sonuna kadar sadece 43 bin konut yapmışken, şu anda 710 bin konuta ulaştığını kaydederek, "O zaman hedefimizi 500 bin demiştim. Herkes buna istihza ile yaklaşmıştı. 'Hadi canım sen de, nasıl yapacaksın' demişlerdi. 500 bini hamdolsun aştık. Şimdi 2023'e kadar ikinci bir 500 bin hedefi var. Şimdi bu hedefi de aştık ve toplamda inşallah diyoruz ki bir milyon değil, bir milyon 200 binlik bir rakama doğru gidelim" ifadelerini kullanmıştı

YATAY YAPILAŞMANIN ÖNEMİ

O konuşmada yatay yapılaşmayı da gündeme getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şehir merkezlerinden onlarca kilometre uzakta 30 katlı, 40 katlı binalar yükseliyor. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Şehir merkezlerimiz binaların ve araçların öylesine istilasına uğramış bulunuyor ki adeta insana yer kalmamış vaziyette. Aslolan insan. İnsana imkân hazırlayacağız. Yaya yollarıyla, bisiklet yollarıyla" şeklinde konuşmuştu.

Fırsat Projeleri