Katar Emiri'nden Mesaj: Daha Güçlüyüz

Türkiye ile ekonomik anlamda ilişkileri ileri boyutta olan Katar, dünyaya 'artık daha güçlüyüz' mesajı verdi.

Katar Emiri'nden Mesaj: Daha Güçlüyüz
03.08.2017 - Perşembe

Türkiye ile ekonomik anlamda ilişkileri ileri boyutta olan Katar, dünyaya 'artık daha güçlüyüz' mesajı verdi. Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Sani'nin mesajı dünyada büyük ses getirdi.

Başta Arap ülkeleri olmak üzere ABD gibi dev bir ülkeyle yaşadığı krizin etkisini aza indiren Katar'da günlük yaşam devam ediyor. Katar'dan, ambargo uygulanan ülkede her şeyin yolunda gittiğine ilişkin dünyaya açık bir mesaj verilirken Türk şirketleri başta emlak, gayrimenkul, inşaat alanında ihalelerde öne çıkıyor. Önemli inşaat faaliyetleri hız kesmeden devam eden pek çok Türk müteahhit firması ihalelerde yeni işlere imza atarken, mevcut inşaat işleri ise devam ediyor.

HAZİRAN AYINA GÖRE DAHA İYİ DURUMDAYIZ

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani yaptığı açıklamada, haziran ayında başlayan krizden öncesinde göre şu anda daha iyi durumda olduklarını dile getirdi. Katar krizinde ik günden bu yana yanında olan Türkiye'nin tüm destekleriyle 4 körfez ülkesinin uyguladığı ambargo nedeniyle, ülkeyi sıkıntıya sokmaya çalışan güçler bu emellerine henüz ulaşamadı. Bu arada Şeyh Temim, "Şu andaki Katar, bizim ve diğer herkes için Haziran 2017 öncesinden çok farklı. İftihar ettiğimiz bir tarihimiz var, ancak Haziran 2017'de olanlar bizi güçlendirdi ve ülkemiz için daha fazla çalışmaya sevk etti" ifadelerini kullandı.

İTALYA İLE KATAR ARASINDA 5 MİLYAR EURO'LUK ANLAŞMA

Bu arada krize rağmen Katar, silah alımını sürdürüyor. Katar ile İtalya arasında 5 milyar euroluk savaş gemisi için anlaşma sağlandı. Öte yandan Katar-Türkiye ortak askeri tatbikatı da başladı. Ortak tatbikata 22 Haziran tarihinden bu yana devam eden sevkiyatların ardından Katar’da kurulan askeri üste konuşlu 250’ye yakın Türk askeri ve 30’un üstünde zırhlı araç bulunuyor.  
 

Fırsat Projeleri