Kat Karşılığına İnşaat Sözleşmesi Örneği

Giderek azalan arsa stoğu, kat karşılığı inşaatı gündeme getirdi. Peki kat karşılığı inşaat nedir ve nasıl yapılır? İşte kat karşılığına inşaat sözleşmesi örneği...

Kat Karşılığına İnşaat Sözleşmesi Örneği
01.12.2017 - Cuma

İnşaat sektöründe ya da bireysel bazda konut yapmanın en önemli noktası konutun yapılacağı alan, yani arsadır. Arsa sıkıntısının giderek arttığı sektörde kat karşılığı inşaatlar çözüm olmaktadır. Peki, kat karşılığı inşaat nedir ve kat karşılığına inşaat sözleşmesi örneği nasıl olur? 
Kat karşılığına inşaat sözleşmesi öncesi kat karşılığı inşaat hakkında bilgi verelim: 


Kat karşılığı ya da arsa karşılığı inşaat, yapılan inşaat bedelinin ya da devredilen arsa bedelinin inşaattan bağımsız olarak verildiği inşaatların genel adıdır. Örneğin, tek katlı bir evin yerine çok katlı bir ev yaptırılmak, arsa üzerine ev yaptırılmak istendiğinde, ya da apartman sakinleri ile söz birliğine varılıp daha büyük bir apartman yaptırılmak istendiğinde kat karşılığı inşaat yaptırılarak müteahhide ödeme yapılmaz, bunun yerine yapılan dairelerden verilir.


Kısacası yapılacak inşaat çalışması bedelinin karşılığında müteahhide ödenecek tutarın yerine yapılan inşaattan talebe göre daire verilmesi kat karşılığı inşaattır. Peki kat karşılığı inşaat yaptırmak için hangi şartları sağlamak gerekiyor? 


Kat karşılığı inşaata başlamadan önce mutlaka noterden onaylı bir biçimde kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalanması gerekmektedir. Eser sözleşmesi ve gayrimenkul satış vaadi sözleşmesinden oluşan çift tipli karma bir sözleşme olan kat karşılığı inşaat sözleşmesi, noter huzurunda ve taraflarca imzalanmalıdır. Sözleşme tarafların haklarını karşılıklı olarak kanun çerçevesinde korumak için yapılmaktadır.


Sözleşmenin yapılabilmesi ve uygulanabilmesi için öncelikle arsanın inşaat yapılmaya uygun olması gerekmektedir. Bunun yanında inşaat yapılacak arsaya kararlaştırılan adette bağımsız bölümün de yapılabiliyor olması gerekmektedir. Yapılacak inşaatın projesi çizilerek belediyeye onaylattırılması da şarttır. Peki, kat karşılığına inşaat sözleşmesi örneği nasıl olur?

Kat karşılığına inşaat sözleşmesi örneği

 

 


 

Fırsat Projeleri