Kaparo Nedir?

Günlük hayatımızda karşımıza sıkça çıkan kaparo nedir ve kaparo neden verilir gibi tüm detayları bu yazımızda aktaracağız.

Kaparo Nedir?
12.07.2018 - Perşembe

Gündelik hayatımızda bazı yerlerde karşımıza çıkan kaparo ile alakalı tüm detayları inceleyeceğiz. Kaparo kelimesi halk arasındaki kapora kelimesinin aslında doğru yazılışıdır.

Kaparo Nedir?

Kaparo, aslında basit tabiriyle ön ödemedir. Eğer bir hizmet veya mal alacaksanız ve gerekli ödemeyi yapana kadar o hizmet veya malın başkasına satılmasını ya da kiralanmasını istemiyorsanız ödediğiniz bir ön bedeldir. Gündelik hayatımızda çoğu yerde karşımıza çıkar. Örneğin bir halısaha maçı için uygun olan saatte oynayabilmek için öncelikle kaparo yatırmak gerekir. Başka örnek vermek gerekirse bir tatil planımız var ve uygun oteli bulmuşsak otel odasını rezervasyon yaptırabilmek için bizden kaparo istenir. Kaparo yatırılır daha sonra belirlenen tatil yerine gidildiğinde ana ödeme yapılır. Böylelikle başka birisinin bizim odamızı aynı tarihlerde tutması engellenmiş olur.

Kaparo Ne Kadar Verilir?

Kaparo bedeli herhangi bir kanun ya da yasayla belirlenmiş bir tutar değildir. Emlak piyasası için satın alma ya da kira bedelinin %5’i kaparo olarak istenilmektedir. Ancak kişiler kendi arasında ne kadar kapora verecekleri ya da alacakalrı üzerinde anlaşırlarsa kaparo miktarı o olarak belirlenir. Kaparo verilen ürün satın alınır ya da kiralanır ise verilen kaparo satın alma ya da kiralama bedelinden düşülür.

Kaparo Geri İade Edilir mi?

Kaparo iade edilme konusu da yine herhangi bir kanuna veya maddeye bağlı değildir. Kaparonun iadesi tamamen alıcının inisiyatifine kalmış bir konudur. Eğer taraflar arasında kaparo ile ilgili yazılı bir anlaşma yapılmışsa ve kaporanın iadesi üzerinde anlaşılmışsa bu belge resmi evrak niteliği taşımaktadır. Ancak hizmet veya mal almak isteyen kişi kaparosunu yatırdığı hizmet veya malı almaktan vazgeçerse kaparoyu alan kişinin kaybettiği zaman veya emeğin telafisi için iade edilmez. Bu durumların önüne geçebilmek ve iki tarafı da korumak için kaparo verilirken de yazılı bir anlaşma yapmak gerekmektedir. Böylelikle hukuk dışı uygulamalarında önüne geçilmiş olur.

Fırsat Projeleri

Fortis Sinanlı Yeni Kadıköy

İSTANBUL / KADIKÖY

Şehrin Dışında Değil Tam Merkezinde

Şehrin Dışında Değil Tam Merkezinde

AND Pastel

İSTANBUL / KARTAL

AND Pastel'den 10 Yerine 5 Yılda Biten Kredi Kampanyası!

AND Pastel'den 10 Yerine 5 Yılda Biten Kredi Kampanyası!

İnistanbul

İSTANBUL / FATİH

İnistanbul'da Hayat Başlıyor

İnistanbul'da Hayat Başlıyor

Eston Şehir Koru

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

124 Metrekareden Başlayan Koru Daireleri Satışta

124 Metrekareden Başlayan Koru Daireleri Satışta

Panorama Incity

İSTANBUL / KAĞITHANE

Lansmandaki Son 2 Daireye Özel Net %30 İndirim

Lansmandaki Son 2 Daireye Özel Net %30 İndirim

Haftanın Fırsat Projesi 3

İSTANBUL / KAĞITHANE

Kaçırılmayacak Fırsat...

Kaçırılmayacak Fırsat...