Kaçak Elektrik Kullanma Cezası!

Yasalara uygun olmayan elektrik kullanım şekli kaçak elektrik kullanmanın cezası ne kadar? İşte detaylar...

Kaçak Elektrik Kullanma Cezası!
11.08.2017 - Cuma

Yasalara uygun olmayan elektrik kullanım şekli kaçak elektrik kullanmanın cezası ne kadar? İşte detaylar...

Elektrik sayacının devre dışı bırakılarak elektriğin yasa dışı kullanılması durumunda kullanan kişilere ceza kesilir. Kaçak elektrik yollarını incelediğimizde karşımıza 4 farklı yol çıkmaktadır. 

- Mühürlü olan sayacın habersizce açılması ve kullanılması

– Hasarlı olan elektrik sayaçlarının habersizce kullanılması

– Başka bir elektrik abonesinin faturasını ödeyerek elektrik kullanımı

– Üçüncü şahıslara elektrik hattı çekerek kullanımının sağlanması gibi durumlarla gerçekleşiyor. 

Kaçak elektrik; her ne kadar kişiler için avantaj sağlıyor gibi bir izlenim olsa da aslında, voltaj ayarı yapılmadığı ve gerekli kontrollerin gerçekleşmediği bir ortam oluşmasına neden olur, bu nedenle yangın, sigorta sorunları hatta ölüm riski dahi taşımaktadır.

KAÇAK ELEKTRİK KULLANMA CEZASI

Tüm yasak kaçak elektrik kullanımı uyarıları ve mühür işlemlerine rağmen, abone faturasını ödememeye ve mührü bozarak kullanım yapmaya hatta elektriği farklı yollar ile evine ya da iş yerine almaya devam ederse; aboneye ihbarname gönderilir.

İhbarnamenin tanıdığı süre boyunca elektrik faturasını ödemeyen abonelerin; EPDK tarafından genel olarak elektrik tedariki gerçekleştiren firmalar için ön görülen kesme ve bağlama ücretinin tam olarak 5 katının hesaplanması sonucunda çıkan rakama göre TL bazında ödeme yapması talep edilir. Bu durum firma, mesken kullanımına göre değişimler gösterebilir.

Normal bir mesken yani ev kullanıcısı için; açma kapama bedeli x 5 = ödenmesi gereken kaçak elektrik kullanım cezası olarak hesaplanabilir.

Fırsat Projeleri