Kabataş-Mahmutbey Metrosu 2017 Excellence Awards'ta Yarışıyor

En büyük ulaşım projelerinden olan Kabataş-Mahmutbey Metrosu 32 ülkeden katılan 145 proje arasında ilk 8'e girerek, finale kaldı.

Kabataş-Mahmutbey Metrosu 2017 Excellence Awards'ta Yarışıyor
13.09.2017 - Çarşamba

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin açıklamasına göre Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu projesi 2017 AEC Excellence Awards’ta yarışıyor. Proje şu an ilk 8’e girmiş durumda.

İstanbul’un en önemli ve büyük ulaşım projeleri  arasında yer alan Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu, alanında dünyanın en önemli yarışmalarından kabul edilen "2017 AEC Excellence Awards"da, 32 ülkeden katılan 145 proje arasında ilk 8'e girerek, finale kaldı.

145 Proje Arasında 8. Sırada

Türkiye'nin gururu olan 22,5 kilometrelik proje, Avrupa yakasında sürücüsüz hizmet verecek ilk raylı sistemi olacak.  ABD Las Vegas’ta düzenlenen ve alanında dünyanın en önemli yarışmalarından kabul edilen, "2017 AEC Excellence Awards"da (AEC Mükemmelik Ödülleri), 3. Havalimanı Projesi ile 32 ülkeden 145 proje arasında ilk 8'e kaldı.

Kamu Projesinde İlk Kez Uygulanıyor

Türkiye'de bir kamu projesinde ilk defa uygulanan 5D BIM sisteminin Türkiye'deki projeler arasında 3 milyar 710 milyon lira maliyetli böyle büyük bir altyapı yatırımında uygulanması da bir ilk.

Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu'nun, altyapı projelerinde çok zor olan 5D BIM standardında olması ve yarışmada bu standartlara sahip üst yapı projeleri arasında ilk 8'e girmesi de Türkiye'nin ve İstanbul'un metro teknolojisinde geldiği noktayı göstermesi açısından çok büyük önem taşıyor.

5D BIM Türkiye'de henüz başlangıç aşamasında olmasına rağmen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistemler Daire Başkanlığı bütün raylı sistem projelerini bu standarda göre ihale ediyor. Büyükşehir Belediyesinin bu başarısı, İstanbul ve Türkiye'de birçok proje için öncü oldu.

Fırsat Projeleri