İzmir'e Yeni Bir Mega Proje Geliyor!

İzmir`de yapımı planlanan Körfez Geçiş Projesi için, Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu açıklamalarda bulundu.

İzmir'e Yeni Bir Mega Proje Geliyor!
16.11.2017 - Perşembe

İzmir`de yapımı planlanan Körfez Geçiş Projesi için, Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu açıklamalarda bulundu.

Hükümet tarafından yapımı planlanan İzmir Körfez Geçiş Projesi kapsamında mesafeler kısalacak, trafiğe büyük katkı sağlayacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı konu ile alakalı net bir açıklama ile projeyi desteklediğini açıklaması ise yeni bir tartışmayı alevledi.

İstanbul Boğazı'nda hayata geçirilen iki mega proje Marmaray ve Avrasya Tüneli'nin birleşimi olarak inşaa edilmesi planlanan Körfez Geçiş Projesi kapsmaında Çiğli'den Narlıdere'ye 6 dakika gibi oldukça kısa bir süre içerisinde geçilebilecek.

Projenin gündeme gelmesi sonrasında ise İzmir adeta ikiye bölünmüş durumda. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu son yaptığı açıklamasında ise projeden yana tavır aldı. Bu tavrı nedeniyle bir anda belli odakların hedefi halinegeldi ve eleştiriler art arda sıralanmaya başladı.

Konuyla ilgili İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu yaptığı açıklamasında, "İzmirli isterse yaparız." atfına dikkat çekerken "Ben vatandaşın en fazla oyuyla seçilmiş kardeşinizim. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanıyım. Ben tüp geçişi istiyorum. Duymayan bir daha duysun. Ben tüp geçişin tartışmasız yapılmasını istiyorum. Yapın kardeşim.” ifadelerini kullanması sonrasında tartışmalar başladı.

Başta bu proje olmak üzere, Türkiye'de hemen her projenin karşısında duran Doğa Derneği, EGEÇEP, TMMOB gibi oluşumlar bu kez İzmir Körfezi’ne yapımı planlanan projeye karşı olduklarını söylüyorlar. Son olarak Doğa Derneği tarafından yapılan açıklamada ise, "İzmir’in koruma alanlarını, kuşlarını yok etmek ve şehri batıya doğru büyütmek için buluşmuş olması son derece düşündürücü." açıklaması gelmişti. 

Şimdi gözler İzmir'e değer katacak olan dev proje ile alakalı diğer ayrıntıların ortaya çıkması sonrasında ne zaman yapımına başlkanacağı ve ne kadarlık süre içerisinde tamamlanarak İzmirlilerin hizmetine sunulacağı sorularına çevrilmiş durumda.

Fırsat Projeleri