İzmir Kentsel Dönüşüme İhtiyaç Duyacak

Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır, İzmir'in yüzde 85'inin kentsel dönüşüme ihtiyaç duyduğunu söyledi.

İzmir Kentsel Dönüşüme İhtiyaç Duyacak
25.11.2017 - Cumartesi

Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır, İzmir'in yüzde 85'inin kentsel dönüşüme ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Türkiye'nin gündemine oturan kentsel dönüşüme ilişkin açıklamalarda bulunan Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır, İzmir'in birinci derecede deprem kuşağı içinde yer aldığına dikkat çekerek, başta kent merkezi olmak üzere; İzmir'in büyük çoğunluğunun kentsel dönüşüme ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Necip Nasır kentsel dönüşümün ada bazında, bölgesiyle bütüncül olarak hayata geçirilmesinin çok önemli olduğunu kaydederek, yürürlükte bulunan iki yasadan kaynaklı kentsel dönüşümde çift başlılık yaşandığını ifade eddi.

UYUMLU BİR ŞEKİLDE ÇALIŞMAK ÖNEM TAŞIYOR

Türkiye'de kentsel dönüşümün en fazla konuşulduğu ilin İzmir olmasına rağmen, hala kentin bir master planı bulunmadığını ve konunun aktörlerinin gerekli çalışmaları tamamlayıp faaliyete geçiremediklerini kaydeden Nasır, "Çözüm olarak 6306 sayılı yasa ile 5393 sayılı yasanın 73'üncü maddelerinin birleştirilerek çift başlılığın ortadan kaldırılması gerekmekte. 6306 sayılı yasanın eksikliklerini giderecek yeni bir yasa yapılması lazım. Kentsel dönüşümün başarıya ulaşması için tüm aktörlerin uyumlu ve birlikte çalışması önem taşıyor. İzmir'in kentsel dönüşümdeki en büyük eksiği, geleceğe yönelik hala bir master planına sahip olmamasıdır. Üst ölçekli planlarla, alt ölçekli planlar birbiriyle uyumlu değildir" şeklinde konuştu.

YÜZDE 85'İ DEĞİŞMEK ZORUNDA

Necip Nasır, bugüne kadar İzmir'de yıkıp yapılarak 25 binden fazla binanın inşa edildiğini de anlatarak, İzmir'de resmi rakamlara göre 313 bin olan riskli konut sayısının gerçekte 413 bini bulduğunu söyledi.

İki başlılıktan kaynaklı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında anlaşmazlıklar yaşandığını aktaran Nasır, çift başlılıktan kaynaklı en büyük zararı ise İzmir'in gördüğünün ve İzmir'de esas sağlıksız yapı yoğunluğunun kent merkezinde kümelendiğine vurgu yaparak, "Kent merkezindeki alanların 5 binlik planları yok. Kentsel dönüşüm adı altında kenti beton yığınına çevirdik. İzmir olarak bir an evvel, önümüzdeki 20, 30 hatta 50 yılı planlamamız gerekiyor. Bu konuda hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hem de İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin planlamaları mevcut. Hep söylediğimiz gibi; ilçe belediyeleri, temsil ettikleri ilçelerin problemlerini, kültürel ve sosyal yapılarını iyi analiz ettikleri için kentsel dönüşüm konusunda da sağlıklı projeler üretebilir. İzmir gibi yüzde 85'inin dönüşmek zorunda olduğu bir kentte, dönüşümün de mutlaka yerinde yapılması lazım. Bunun en büyük gerekçesi ise İzmir'in sosyal yapısı nedeniyle insanların oturdukları semti değiştirmek istemeyişleridir" diye konuştu.

Fırsat Projeleri