İstanbul'un Evsel Atıkları Enerjiye Dönüştürülecek

Çevre ve enerji alanında mega kent İstanbul'un geleceğini aydınlatacak enerji projesi için ilk adımlar atıldı.

İstanbul'un Evsel Atıkları Enerjiye Dönüştürülecek
15.09.2017 - Cuma

Eyüp Kemerburgaz Evsel Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi için imzalar atıldı. 

Çevre ve enerji alanında mega kent İstanbul'un geleceğini aydınlatacak Eyüp Kemerburgaz Evsel Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi İnşaatı'nın imza töreni gerçekleşti. 

Saraçhane'deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) binasında gerçekleştirilen törene İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın yanı sıra Japon Hitachi Zosen İnova Şirketi CEO’su Franz Josef Mengende, Makyol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Çebi, İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı ve İBB Genel Sekreter Yardımcıları Çağatay Kalkancı-Mevlüt Bulut-Nihat Macit de katıldı.

İmza töreninde açıklamalarda bulunan Başkan Kadir Topbaş, dünyanın neresinde ne var takip ederek kendileri geliştirerek her hizmet alanında en son teknolojileri kullandıklarını söyledi. Dünyada ilklerini kullanan bir belediye olduklarını dile getiren Kadir Topbaş, "Her alanda başarılıyız ve öncüyüz. Türkiye ve dünyaya model olmanın gururunu yaşamaktayız” dedi.

DUVARLARA BİLE ÇİÇEKLER ASTIK

Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak ulaşımdan sonra en büyük yatırımları çevreye yaptıklarını kaydederek, "Yatırım bütçemizin yüzde 21’ini çevre yatırımlarına ayırıyoruz. Yatırımlarımızda çevreye özellikle hassasiyet göstermekteyiz. Bu sadeye İstanbul’un ekolojisi yeniden kendine geliyor. Aktif yeşil alanlarımızı yüzde 100’e yakın arttırdık. 10 milyon ağaç diktik. Duvarlarda bile çiçekler açtırdık" şeklinde konuştu.

BÜTÇEYİ YÜZDE 15 ÜZERİNDE ARTIRMAYI DÜŞÜNÜYORUZ

Türkiye’nin bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5.1 büyüme gösterdiğini anımsatan Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 12 milyar dolarlık bütçesini önümüzdeki yıl yüzde 15’in üzerinde artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Başkan Topbaş, İstanbul’da yaptığımız yatırımlar ülke ekonomisine ve istihdama önemli katkı sunduğunu aktararak, Eyüp Kemerburgaz Evsel Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi”nin dünyanın en modern ve Avrupa’nın en büyük evsel atık yakma ve elektrik üretme tesisi olduğunu dile getirdi.

ÇÖP SULARI ÇEVREYİ KİRLETİYOR

İstanbul’da günde 17 bin 500 ton eevsel atık toplantığının altını çizen Topbaş, "Bunları toplamak ve bertaraf etmek ayrı bir olay. Geçmişte İstanbul’da vahşi depolama vardı. Kelime kendisi zaten vahşi, 3. Dünya ülkelerinde olduğu gibi. O çöp suyunun toprağı ve çevreyi nasıl kirlettiğini düşünebiliyor musunuz? Göreve geldiğimizde düzenli toplama, ayrıştırma ve çöpten elektrik üretme tesisi kurduk. Ancak düzenli depolama da yapsanız, günlük 17 bin 500 ton çöpün bertaraf edilmesi için gelecekte ciddi alanlara ihtiyacı olduğu ortaya çıkıyor. Bunun için de çok ileri teknolojik düzeyde bir tesis inşası için imza atıyoruz" şeklinde konuştu.

TESİS NE ZAMAN HİZMETE AÇILACAK?

Tesislerin açılış tarihini de açıklayan Topbaş, söz konusu tesisin 2020'de açılacağı bilgisini vererek, şöyle devam etti: "Bu tesis, günlük 3 bin ton kapasiteli ve çevreye hiçbir şekilde kirlilik vermeyecek, yaktığı çöpten 1,5 milyon kişilik nüfusun evsel elektrik ihtiyacını karşılayacak. Avrupa yakasının günlük çöpünün yüzde 25’ini burada bertaraf etmiş olacağız. Sera gazlarını ortadan kaldıracak tesisin çatısında güneş panelleri bulunuyor. Bir taraftan çöpü bertaraf ederken elektrik enerjisi üreten ve yılda 1 milyon ton karbondioksit salınımını ortadan kaldıracak olan müthiş bir çevre projesi. 2 milyar 638 milyon lira maliyetli bu tesis kenti kurtaracak dev bir proje, basit bir iş değil. Dünyada son teknolojiyle yapılan en ileri model olacak bu tesisin arkasının gelmesi gerekiyor. Çünkü İstanbul’un nüfusu ve çöp atığı sürekli artıyor. Bu devasa tesisi kendi bütçemizden yapıyoruz ve işletmesini de İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak biz yapacağız" 

TESİS İSTANBUL'A NE KATACAK?

Çevre dostu Eyüp Kemerburgaz Evsel Atık Yakma Ve Enerji Üretim Tesisi İnşaatı, İstanbul’a Eyüp Kemerburgaz Mevkii’nde günlük 3 bin ton kapasite ile hizmet verecek. Türkiye’nin ilk evsel atık yakma tesisi ile yerli enerji üretiminin de desteklenmesi hedefleniyor. 

TESİS NE KADAR ENERJİ ÜRETECEK?

"2 milyar 638 milyon 244 bin TL toplam maliyeti bulunan Eyüp Kemerburgaz Evsel Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi, 3 bin ton/gün kapasite ile hizmet verecek. Tesiste, saatte 77 MWh güçte elektrik enerjisi üretilecek. Böylece Türkiye’nin enerji açığının giderilmesine katkı sağlanacak. Tesis, yaklaşık 1 milyon 500 bin kişilik nüfusun evsel elektrik ihtiyacını karşılayacak.Tesiste, İstanbul’da oluşan atıkların yüzde 15’ini yakma yöntemi ile bertaraf edilecek. Aynı zamanda yılda 1 milyon ton karbondioksit salınımı engellenecek. Sera gazı emisyonu ve sera etkisi oluşturan fosil kaynaklı yakıtların kullanımı azaltılacak. Avrupa Yakası’nda düzenli depolama sahalarına giden atık miktarı yüzde 25 oranında azalacak.Türkiye’nin ilk evsel atık yakma tesisi ile yerli üretim desteklenecek. Tesis ile yaklaşık 100 hektarlık depolama alanı tasarrufu sağlanacak. Son teknolojinin kullanılacağı tesiste, emisyon değerleri AB limitlerinin altında olacak"

Fırsat Projeleri