İstanbullulara Müjde: Dev Şehir Parkı Geliyor

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbullara nefes aldıracak müjdeyi verdi.

İstanbullulara Müjde: Dev Şehir Parkı Geliyor
17.11.2017 - Cuma

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbullara nefes aldıracak müjdeyi verdi. Bakan Eroğlu, İslam işbirliği Teşkilatı 1. Su Konseyi Toplantısı'nda İstanbul'a dev şehir parkı yapacaklarını açıkladı.

İslam İşbirliği Teşkilatı 1. Su Konseyi Toplantısı'nda konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ''New York'taki Central Park'ın 3 misli büyüklüğünde 'Kanuni Sultan Süleyman Parkı'nı hazırladık" dedi.

Eroğlu, söz konusu parkın Elmalı Barajı'nın yakınında Ümraniye, Beykoz, Üsküdar hudutları arasında yer alacağını kaydederek, 7 kapılı, 7 bahçeli, Belgrad Ormanı gibi şehir ormanı yapacaklarını aktardı.

İstanbul'daki yeşil alan çalışmalara ilişkin de konuşan Eroğlu: "Şu ana kadar sadece Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın İstanbul'da diktiği ağaç miktarı 21 milyonu aştı. New York'taki Central Park'ın 3 misli büyüklüğünde 'Kanuni Sultan Süleyman Parkı'nı hazırladık" şeklinde konuştu.

İşte dünya üzerindeki öne çıkan şehir parklarından bazıları: 

Lisbon (Lizbon) Monsanto Forest Park

Portekiz’in en güzel şehirlerinden Lizbon'da yer alan Monsanto Forest Park 10 kilometrekarelik bir alana sahip.. Park 1934’de yeniden yeşillendirme çalışmasına tabii tutulurken, bölgedeki mahkumlar ve çiftçiler bu çalışmada görevlendirildiler. 

Avustralya, Kings Park Perth

4,06 kilometrekarelik  bir alana sahip olan park, dünya üzerinde bir şehrin içinde bulunan en büyük parklardan biri olma özelliğine sahip. 

Tokyo Ueno Park 

133 bin metrekarelik alan üzerine 1873 yılında kurulmuş olan Ueno Park, yılda ortalama 10 milyondan fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

New York Central Park

840 bin metrekarelik arsa alanı üzerinde 1857 yılında açılan Central Park, ABD sınırları içinde en çok ziyaret edilen park olurken, her yıl yaklaşık 37,5 milyon ziyaretçiyi ağırlıyor.

Fırsat Projeleri