İstanbul Depreminin Eli Kulağında

1999 yılında gerçekleşen Gölcük depreminin yıl dönümüne bir gün kala uzmanlardan korkutan bir açıklama geldi.

İstanbul Depreminin Eli Kulağında
16.08.2017 - Çarşamba

1999 yılında gerçekleşen Gölcük depreminin yıl dönümüne bir gün kala uzmanlardan korkutan bir açıklama geldi.

17 Ağustos 1999'da merkez üssü Gölcük olan 7.4 şiddetindeki depremin ardından çok konuşulan ve her yıl üzerine araştırmalar yapılan İstanbul depremi kapıya dayandı. Prof. Dr. Celal Şengör Habertürk'e yaptığı açıklamalarda “Şu anda beklediğimiz en çetin deprem İstanbul depremi” dedi.
 
İSTANBUL'DA AYAKTA BİNA KALMAYACAK
 
Beklenen en büyük depremin 7.6 şiddetinde olacağını söyleyen Şengör "Bu depremin şiddetine baktığımızda sahillerde Yeşilköy’de, Tuzla’da depremin şiddeti 10’u buluyor, diğer sahil bölgelerinde 8’i buluyor. Bu, binaların yarısı gidecek demektir. Depremin şiddeti 10’u bulduğu zaman ayakta neredeyse bina kalmıyor. İstanbul’un üzerinde kurulduğu jeolojinin özelliklerinden, yapı envanterinin kötülüğünden ve hâlâ yüklenen nüfus nedeniyle bir felaket ve çılgınlık. İstanbul’u 7.6’lık bir deprem vurduğu zaman başa çıkmanız mümkün değil. Türkiye batıya doğru senede 2.5-3 santimetre kayıyor. Aynı zamanda Türkiye’nin batısı bir elin parmakları gibi genişliyor. Bölgedeki depremler bu açılmanın yarattığı depremlerdir" dedi.
 
VOLKANİK PATLAMA OLURSA FACİA
 
Volkanik patlamaların da bir faciaya yol açacağını söyleyen Şengör "Girit, 9 büyüklüğünde deprem üretirse Anadolu’ya etkisi korkunç olur, burada rahat konuşamayız. Santorini Adası’nı yerle bir eden volkanik patlama olursa facia olur. Neden facia? Ortalığa tüf saçıyor. Tüfün içinde silisyum yani çimento var. Yutulduğunda ciğerlere gidiyor, ciğerlerde su olduğu için ciğerlerde beton oluyor. Boğularak ölünüyor."dedi.

Fırsat Projeleri