İran'daki Kitapçı Büyüklüğüyle Dikkat Çekiyor

İran'ın başkenti Tarhan, dünyanın en büyük kitaplığına ev sahipliği yapacak.

İran'daki Kitapçı Büyüklüğüyle Dikkat Çekiyor
16.08.2017 - Çarşamba

İran'ın başkenti Tarhan, dünyanın en büyük kitaplığına ev sahipliği yapacak. Dünyanın en büyük kitap dükkanı olarak kayıtlara geçen kitapçı faaliyete başladı. Burada yer alan kitaplar yayınlanmadan önce hükümet kontrolünden geçiyor. 

Açılışı geçtiğimiz ay gerçekleşen kitapçı, başkent Tahran'ın kuzeydoğusundaki Abbasabad bölgesinde 65 bin metrekare arsa alanı üzerinde yer alıyor. 

KİTAP BAHÇESİ

Book Garden yani Kitap Bahçesi adı verilen kitapçı, kitapların yanı sıra, sanat galerisi, 10 tiyatro ve amfi tiyatroya da ev sahipliği yapıyor. 

400 BİNİ AŞKIN ÇOCUK KİTABI

Kitap Bahçesi'nde sadece çocuk kitaplarının sayısı bile 400 binden fazla olması dikkat çekiyor. Tahran Belediye Başkanı Muhammed Bekir Kalibaf', konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Çocuklarımızın kültürel ve akademik fırsatlara ulaşması için önemli bir gelişme" ifadelerini kullanıyor.

2014 yılında kapanan, faaliyeti süresinde Guiness Rekorlar Kitabı'na giren New York'taki Barnes & Noble, Kitap Bahçesi'nin dörtte biri büyüklüğünde olması yeni kitapçının büyüklüğünü de gözler önüne seriyor. 

Fırsat Projeleri