İnşaat Sektörüne Destek Eylül'de Bitiyor

Devlet tarafından gayrimenkul sektörünü canlandırmak amacıyla verilen destek Eylül ayında sona erecek.

İnşaat Sektörüne Destek Eylül'de Bitiyor
05.09.2017 - Salı

Devlet tarafından gayrimenkul sektörünü canlandırmak amacıyla verilen destek Eylül ayında sona erecek. Sektöre yönelik 2016 yılında başlayan KDV, harç ve konut kredisi faiz oranlarındaki indirimleri yapılmıştı. Söz konusu destekler Eylül ayında sona eriyor. 

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), Ağustos 2017 Sektör Raporu'nda devlet tarafından yapılan söz konusu desteğin kesilmesi halinde olumsuz etkiler yaşanacağını öne sürdü.

Türkiye İMSAD raporda,  2016 yılı Temmuz ayında yaşanan olaylar sonrası üçüncü çeyrekte ekonominin küçülmesi üzerine Hükümetin, ekonomide yeniden büyümeyi sağlamak adına önemli destekler verdiğini anımsatarak, inşaat ve konut sektörünün en önce ve en çok desteklenen sektörlerin başında geldiğini belirdi.

Söz konusu raporda, 2016 yılı Eylül ayından itibaren başlayan kampanyalara ek olarak KDV indirimleri, konut kredi faizlerinin yüzde 1'e çekilmesi, harçlardaki indirimler, sektörde yaşanan olumsuz etkilerin azalmasını ve sektörün yeniden canlanmasını sağladığı kaydedilerek, 8 Eylül 2016'da başlayan ve 30 Eylül 2017'de sona erecek KDV indirimi uygulamasının, konut sektöründeki stokların önemli ölçüde erimesinde etkili olduğu aktarıldı. 

Tapu harçlarındaki indirimlerinde gayrimenkul sektöründe canlılık sağladığı, tüketicilerin satın almalarında, KDV indirimi ile birlikte fiyatlarda yüzde 9-10 arasında gerileme yarattığı da vurgulanarak, aynı dönemde sektör tarafından uygulanan fiyat indirimi ve ödeme kolaylıklarını kapsayan kampanyaların etkisinin ise artık en aza indiği bildirildi.

DESTEKLER SÜRMELİ

Raporda ayrıca desteklerin sürmesi gerektiği de belirtilerek, konut kredilerinde düşük kredi faizlerinin azaldığı ifade edildi. Bu nedenle hükümetin desteklerinin sürmesi sektördeki iş aktivitesi açısından önemli ölçüde belirleyici olacağı kaydedildi. 

Bu arada KDV ve harçlardaki indirimlerin sürmesi, ilave olarak ofisler ve perakende binaları gibi ticari alanlarda uygulanan KDV oranının da yüzde 8'e indirilmesi ve inşaatlardaki arsalar üzerinde yer alan yüzde 18 KDV'nin de yüzde 1'e indirilmesi gibi sektör taleplerinin hatırlatıldığı rapora hükümetin de Eylül ayı içinde cevap vermesi bekleniyor.

Fırsat Projeleri