İnşaat Sektöründe Yeni İş Siparişlerindeki Artış Yüzleri Güldürdü

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği, yayınladığı raporda ağustos ayında yeni iş siparişlerindeki artışın sektörün yüzünü güldürdüğünü açıkladı.

İnşaat Sektöründe Yeni İş Siparişlerindeki Artış Yüzleri Güldürdü
05.09.2017 - Salı

Türkiye İnşaat Malzamesi Sanayicileri Derneği (İMSAD), Ağustos 2017 Sektör Raporu'na göre söz konusu ay içinde yeni iş siparişlerinde artış gerçekleşti.

İMSAD'ın Ağustos 2017 Sektör Raporu'na göre inşaatta yeni iş siparişlerinde artış gözlendiği belirtilirken, sektörün bu artıştan moral bulduğu kaydedildi. Söz konusu raporda KDV, harçlarda indirim, düşük faizli konut kredisi gibi desteklerin sektöre ivme kazandırdığı dile getirildi.

Desteklerin kesilmesinin sektörü olumsuz etkileyebileceği de kaydedilen Raporda, sektördeki iş aktivitesi açısından desteklerin belirleyici olacağı aktarıldı.

"Mevcut inşaat işleri endeksi mart-nisan-mayıs aylarında çok önemli bir sıçrama göstermiş, haziran ve temmuz aylarında ise mevcut işler durağanlaşmıştı. Ağustos ayında ise mevcut inşaat faaliyetleri seviyesi tekrar yükselme göstermiştir. Böylece mevcut işler seviyesi son dört yılın en yüksek seviyelerinde gerçekleşmeye devam etmektedir. Mevsimsellik ile yüksek iş seviyesinin bir süre daha devam edeceği öngörülmektedir" açıklamasının yer aldığı raporda ayrıca, mevcut inşaat işleri endeksinin aynı üç ayda çok önemli bir sıçrama gösterdiği ancak haziran ve temmuz aylarında durağanlaştığı vurgulandı.

Ağustos ayında mevcut inşaat faaliyetleri seviyesinin tekrar yükselme gösterdiği ifade edilen raporda, mevcut işler seviyesinin son 4 yılın en yüksek seviyelerinde gerçekleşmeye devam ettiğini kaydedildi.

Bu arada mevsimsellik ile yüksek iş seviyesinin bir süre daha devam edeceğinin altı çizilen raporda, ilk çeyrekte mart ayında sıçrama yaşanan yeni iş siparişlerinin, ikinci çeyrekte oldukça durağan bir seyir izlediği bilgisine de yer verildi.

Fırsat Projeleri