İnşaat Sektörü Mobilya İhracatını Etkiledi!

Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Gürcan, inşaat sektörünün büyümesiyle mobilya sektörünün ivme kazandığını söyledi.

İnşaat Sektörü Mobilya İhracatını Etkiledi!
07.12.2017 - Perşembe

Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Gürcan, inşaat sektörünün büyümesiyle mobilya sektörünün ivme kazandığını söyledi. 2015 yılında 1 milyon doları aşkın ihracat yapan firma sayısı 400 iken, 2016 yılında 571 olduğunu belirtti.

Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Gürcan, mobilya ihracatı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Gürcan, son 15 yılda en çok büyüyen sektörlerin başında mobilya sektörünün geldiğini, sektörün 2023 hedefleri arasında ihracatı 10 milyar dolara çıkarmak olduğunu hatırlattı.  

Gürcan "Sektörümüzde büyük firmaların sayısı oldukça azdır. Çünkü sektörümüzün yüzde 90'ını KOBİ ölçekli firmalar oluşturmaktadır. Yaklaşık 15 yıldır atağa geçen ve özellikle inşaat sektörünün büyümesiyle ivme kazanan sektörümüz, ciddi dış ticaret fazlası veriyor. 2015 yılında 1 milyon doları aşkın ihracat yapan firma sayısı 400 iken, 2016 yılında 571 oldu." dedi.

Bu yıl 1 milyon doları aşan ihracatçı firma sayısının 700'ü bulacağını bildiren Gürcan, 172 ülkeye ve 202 gümrük noktasına ihracat yaptıklarını, Libya ve Irak gibi ülkelerde düşüş yaşarken, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve ABD gibi ülkelere ihracatı artırıp pazarı çeşitlendirdiklerini söyledi.

Gürcan, Çin, Nijerya ve Hindistan gibi alternatif pazarlara ağırlık verdiklerini belirterek, geçen yılı 2,5 milyar dolar ihracatla kapattıklarını, bu yıl da 3 milyar dolara yakın ihracat beklediklerini kaydetti.

"Sektör, yıllık 7 milyar dolarlık mobilya üretiminin yüzde 34'ünü ihraç ediyor"

Nuri Gürcan, Türkiye'nin mobilya üretiminde 2000'li yılların başından itibaren kaliteyi, son dönemde de tasarımı ön plana çıkartarak katma değeri artırdığını söyledi.
Gürcan, 15 yıl önce 1,7 dolar civarında seyreden kilogram başına düşen mobilya ihracatının şu anda 3,7 dolara kadar yükseldiğini belirterek, "2000'li yılların başında 180 milyon dolar ihracat ve 200 milyon dolar ithalat yapan sektör, 2003 itibarıyla artışa geçti. Geçen yıl 2 milyar 500 milyon dolar ihracat, 600 milyon dolar ithalat yaptık. Bu yıl da 3 milyar dolara yakın ihracat ve 700 milyon dolar ithalat yapmış olacağız. Yani ithalatın 4 katı ihracat yapıyoruz. Yerlilik oranı çok yüksek olan sektörümüz, tam 13 yıldır dış ticaret fazlası veriyor. Üretim kapasitesini 20 milyar dolara çıkaran mobilya sektörü, yıllık 7 milyar dolarlık mobilya üretiminin yüzde 34'ünü ihraç ediyor. Bu oran 2000'li yılların başında yüzde 13'tü" dedi.

"Yabancıya konut satışı mobilya satışlarını da arttırdı"

Nuri Gürcan, eylül ve ekim aylarında ortalama yüzde 70 artan yabancıya konut satışının mobilya sektörünü de olumlu yönde etkilediğini ifade etti. Geçen yılın ilk 10 ayına göre yabancıya konut satışında yaklaşık yüzde 30'luk yükseliş olduğunu belirten Gürcan konut satışlarının özellikle Suudi Arabistan, Irak, Azerbaycan, Kuveyt, Libya ve Rusya'nın vatandaşlarına yapıldığını sözlerine ekledi. Gürcan "Bu ülke vatandaşları da daha çok altın varaklı, gösterişli, el yapımı, pahalı mobilyaları tercih ediyor. Onların her bir konut alımı, yurt içindeki yabancılara mobilya satışımızı artırmamıza olanak sağlıyor." dedi.

Fırsat Projeleri