İnşaat Şantiyelerine Güvenli İskele Projesi Geliyor

Güvenli İnşaat Sempozyumu, Adana'da bir otelde düzenlenen toplantıyla başladı.

İnşaat Şantiyelerine Güvenli İskele Projesi Geliyor
15.11.2017 - Çarşamba

Güvenli İnşaat Sempozyumu, Adana'da bir otelde düzenlenen toplantıyla başladı. İki gün sürecek olan sempozyumda iş sağlığı güvenliğine yönelik yeni projeler de ele alınacak.

Sempozyum açılışında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Orhan Koç, iş sağlığı ve güvenliği konusunda, özellikle son yıllarda yapılan kanuni değişiklikler ve ilgili yönetmelik çerçevesinde uygulanan tedbirler dikkate alındığında, gelişmiş ülkeler ile mevzuat açısından eşit seviyeye gelindiğini belirtti.

Orhan Koç, temel iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri alınması açısından bakıldığında, çok tehlikeli yerlerde Avrupa düzeyinde bu hizmetin alındığını kaydederek, "Ancak az tehlikeli yerlerde, özellikle 50 kişinin altında çalışan iş yerlerindeki iş sağlığı güvenliğiyle ilgili temel hizmetlerin alınması noktasında ciddi bir açığımız olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle çok tehlikeli iş yerlerinde iş sağlığı güvenliği hizmetleri almayan iş yerlerini tek tek arıyoruz. Şu anda 500 çalışanı olan, 500'ün üzerinde çalışanı olan iş yerlerinin tümünde iş sağlığı güvenliği hizmetleri alınıp alınmadığını her gün teyit ediyoruz. Şimdi bunu aşağı doğru indirerek, bizatihi genel müdürlük olarak arayarak bunların alınmasını temin ediyoruz. Burada yapacağımız diğer faaliyetle birlikte işverenin bu konudaki iş sağlığı güvenliği tedbirlerini alma sürecini hızlandırmak istiyoruz. Az tehlikeli iş yerlerine ise burada bir milyona yakın iş yerinden bahsediyoruz, buradaki iş sağlığı güvenliği hizmetlerinin alınması noktasında farklı mekanizma geliştirilmesi gerektiğini düşündük ve bir eylem planı hazırladık" şeklinde konuştu.

BİR MİLYONA YAKIN İŞ YERİ...

Sanayi, ticaret ve esnaf sanatkar odalarından talepleri olduğuna dikkat çeken Orhan Koç, "Kendiniz bir iş sağlığı güvenliği birimi kurun, esnafa, kendi üyelerinize bu hizmeti siz verin. Bununla ilgili mevzuat altyapısını hazırlıyoruz, burayı teşvik etmek istiyoruz çünkü bu odanın da sorumluluğudur aynı zamanda. Küçük ölçekli işletmelerin iş sağlığı güvenliği hizmetini alıyor olmak yaygınlaşması açısından çok önemli. Bir milyona yakın iş yerinden bahsediyoruz" diye konuştu.

SAHA GÖZLEMCİSİ UYGULUMASI

Koç, bir iş yeri on kişiden daha az kişi çalıştırıyor ve iş sağlığı güvenliği hizmeti alıyorsa ödemesi gereken rakamın yüzde 90'ınını kendilerinin üstlendiğini de kaydederek, "Bunu yaygınlaştırmak istiyoruz. Tehlikeli iş yerleri dediğimiz sınıftaki alanda gerçekten çok sıkı rehberlik ve denetim hizmetleriyle iş sağlığı güvenliği hizmetlerinin alınmasını hızlı bir şekilde sağlayacağız. Bunun için iş sağlığı güvenliği saha gözlemci uygulamasını başlattık. Her ilde iki iş sağlığı güvenliği uzmanı görevlendirdik. Çankırı'dan ilk başlatıyoruz. Bu uzman ile gidecek, meslek odalarıyla, ilgili paydaşları, bir araya gelecek, eğitim, seminer yapacak. Aynı zamanda yeni başlatacağımız iş yeri bilgi yönetim sistemiyle elde ettiğimiz verilerden risk odaklı denetim mekanizmasıyla da riskli iş yerlerini de gidip inceleyeceğiz. İnceleme sonucunda eksiklikleri belirteceğiz, süreci takip edip diğer mekanizmaları da devreye alacağız çünkü iş sağlığı güvenliği hizmetleri tedbir alınması gereken ve ötelenmemesi gereken bir hizmettir" ifadelerini kullandı.

İş kazalarına yönelik analizler yapıldığını da aktaran Koç, iş sağlığı hizmetlerinin etkinliği konusunda ciddi bir veri tabanı eksikliğinin bulunduğunu, bu kapsamda "iş yeri bilgi yönetim sistemi" diye bir sistem kurulduğunu, bu sistem üzerinden risk odaklı denetimler yapacaklarını, önleyici faaliyetleri  için bu veri tabanının çok önemli olduğunu dile getirdi.

Koç son olarak Güvenli İnşaat Güvenli İskele Projesi'nin çok önemli olduğuna da değinerek inşaat sektörünün ciddi anlamda büyüdüğünü, çalışan sayısı 2 milyona ulaşmışken iş kazası anlamında yüzde 21 oranında azalma olduğunu belirtti.

Fırsat Projeleri