İlk 'Yüzer Güneş Enerji Santrali' Kuruluyor

Türkiye'de ilk kez uygulanan bir sistem olan Yüzer Güneş Enerji Santrali, Büyükçekmece Gölü üzerinde kuruluyor.

İlk 'Yüzer Güneş Enerji Santrali' Kuruluyor
03.08.2017 - Perşembe

İstanbul'da artan enerji ihtiyacını karşılamak, geniş yüzey alanına sahip olan su havzalarının ve barajların şehrin elektrik üretimine katkıda bulunmasını sağlamak amacıyla İstanbul Büyükçekmece Gölü üzerinde Türkiye'nin ilk Yüzer Güneş Enerji Santrali inşa ediliyor. 

Türkiye'de ilk kez uygulanacak bu sistem sayesinde enerji verimliliğine katkı sağlanacak ve yenilebilir kaynaklardan enerji üretiminin payı arttırılacak. İlk kez uygulanacak bu sistem İstanbul’a temiz su sağlayan kaynaklardan biri olan Büyükçekmece Gölü üzerine uygulandı.

İKİ FARKLI SİSTEM KULLANILACAK

Yüzer Güneş Enerji Santrali'nde 960 adet 260W gücünde polikristal fotovoltaik panel kullanıldı. Panel ve diğer malzemelerin seçiminde korozyona karşı dayanımlı ürünler tercih edildi. Bu ürünlerin kullanılmasıyla santral ömrünün uzatılması hedeflendi. 

İstanbul Enerji'nin interten sitesinden yapılan açıklamaya göre santral uygulamasında iki farklı sistem kullanılacak. Kullanılan sistemler, kapladığı su yüzeyini yüzde 70 oranında havadan izole ettiğinden yoğun su talebinin karşılanmasında karşılaşılan en önemli sorunlardan biri olan buharlaşma ile su kaybının önlenmesinde de önemli bir etken olacak. 

Tesis kurulum aşamasının ardından AR-GE çalışmaları başlayacak. Bu çalışmaların 12 ay sürmesi planlanıyor. Büyükçekmece üzerine kurulu Yüzer GES her sene 180 ton CO2 salınımını engelleyecek. 

Fırsat Projeleri