Gayrimenkul Yatırımında Kazançlı Alternatif: Ticari Gayrimenkul!

Nitelikli ticari gayrimenkulün döviz bazlı getirisi artıyor. Yatırımda çeşitlilik ve getiri, ticari gayrimenkulün  tercih edilmesinde etkili oldu.

Gayrimenkul Yatırımında Kazançlı Alternatif: Ticari Gayrimenkul!
17.09.2017 - Pazar

Nitelikli ticari gayrimenkulün döviz bazlı getirisi artıyor. Yatırımda çeşitlilik ve getiri, ticari gayrimenkulün  tercih edilmesinde etkili oldu.

Ticari gayrimenkul’de  yaşanan yatırım gelişmeleri değerlendiren Cushman & Wakefield Yönetici Ortağı Tuğra Gönden, nitelikli ticari gayrimenkulün döviz bazlı getirisinin  bu ilgide payı olduğunu söyledi. Tuğra Gönden, “Ofis binaları, AVM’ler, lojistik merkezleri gibi ticari gayrimenkuller ile tek bir mülk ile büyük ölçekli yatırım yapmak, bugün büyük kurumsal yatırımcılar için anlamlı. Böylece daha nitelikli gayrimenkullere talep artacak ve gayrimenkul pazarı çok daha şeffaf olmaya başlayacak” dedi.

Bu anlamda,  AvivaSA, portföylerinde ‘Esnek Fonlar’a yer veren katılımcılara belirli bir miktar ticari gayrimenkule ve özellikle A sınıfı ofislere yatırım yapma imkanı sağlıyor.Cushman & Wakefield Yönetici Ortağı Tuğra Gönden,  nitelikli ticari gayrimenkulün menkul değerlerle kıyaslandığında aynı volatiliteyi göstermediğini, getirinin nispeten daha dengeli olduğunu kaydetti.

Gönden, “Ticari gayrimenkulün tabiri caizse ‘arkasında tapusu’ olması da yatırımın yükselişinin en büyük nedenleri arasında. Ofis binaları, AVM’ler, lojistik merkezleri gibi ticari gayrimenkuller ile tek bir mülk ile birkaç 100 milyon dolarlık yatırımlar mümkün. Dolayısıyla büyük kurumsal yatırımcılar için yatırım anlamlı hale geliyor ve yatırımı çeşitlendirme niyetinde olan yatırımcılar için cazip bulunuyor” yorumunda bulundu.

    

Ticari Gayrimenkulle Talep Artacak!

Tuğra Gönden, gayrimenkul yatırım fonları gibi nitelikli ve kurumsal yatırımcıların artması ile birlikte daha analitik yatırım süreçlerinin hakim olacağına dikkat çekti. Gönden; “Gün geçtikçe nitelikli ve mevzuat açısından sorunsuz gayrimenkullere talep artacak. Diğer taraftan mal sahibinin kimliği, profesyonel ve kurumsal yatırımcı olması açısından kiracılara da önemli avantajlar sağlayacaktır. Bununla birlikte iletişimler de daha profesyonel olacaktır.” Dedi. Öte yandan Tuğra Gönden, gayrimenkul yatırım fonları üzerinden nitelikli ticari gayrimenkullere yatırımların döviz bazında yıllık % 6-7 civarında getiri sağladığına işaret etti.

Ticari Gayrimenkul’de Analizlere Dikkat!

Cushman & Wakefield Yönetici Ortağı  Tuğra Gönden,“Yurtdışındaki başarılı örneklere baktığımızda ‘kurumsal yatırım niteliği’ tanımı ortaya çıkıyor, yani gayrimenkul yatırım fonu vb. bir kurumsal yatırımcının analitik yatırım sürecinden geçen gayrimenkulün niteliği belli. Hukuki, teknik, ticari, vergi vb incelemeler (due diligence) yaparak birçok süzgeçten geçiriliyor. Mülkün gayrimenkul pazarı bazında detaylı ticari incelemelerinin olması, performansını ve pazar içindeki eğilimleri ortaya çıkaracaktır.” Dedi.

Fırsat Projeleri