Gayrimenkul Patronları, Sektörün Geleceğinden Umutlu!

Ekim ayı konut satış rakamlarını değerlendiren sektör  patronları gayrimenkul alanını hala cazip bir pazar olduğun belirtti.

Gayrimenkul Patronları, Sektörün Geleceğinden Umutlu!
23.11.2017 - Perşembe

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK),  Ekim ayı konut satış rakamlarını değerlendiren sektör  patronları gayrimenkul alanını  hala cazip bir pazar olduğun vurguladı.

Türkiye genelinde konut satışları 2017 Ekim ayındaki TÜİK verilerine göre, bir önceki yılın aynı  dönemine göre % 5,7 azalarak 122 bin 882 oldu. Konu hakkında bir değerlendirmede bulunan Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, "Geçtiğimiz ay konut satış rakamları açıkladığında; 'konutta üçüncü seferberlik kampanyasının etkisiyle satışların rekor seviyeye geldiğini söylemiştik. Kampanyaların sona ermesinin etkisiyle Ekimde gerçekleşen yüzde 5,7’lik düşüşü normal kabul etmek lazım" dedi. 

Yabancı Yatırımcıya, Cazip Pazar!

Tamer Özyurt, "Öte yandan; yabancılara yapılan konut satışlarının ise, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 70,9 artarak 2 bin 677 olduğunu görüyoruz. Bunda en büyük etken Körfez bölgesinde huzur ve istikrar bozuldukça güvenli bölge olan Türkiye’ye ilgi artıyor olması. Türkiye yabancı yatırımcı için hala cazip ve güvenilir bir pazar, rakamlar bize bunu söylüyor. " diye konuştu.

Sektördeki genel dalgalanmayı değerlendiren Cihan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Yavuz Pala: "Türkiye genelinde konut satışlarının 2017 Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, yüzde 5,7 oranında azalarak 122 bin 882 olduğunu görüyoruz. İnşatta KDV oranının ve tapu işlemleri üzerinden alınan harçların düşürülmesi gibi uygulamalar sektöre ciddi ivme katmıştı. Eylül'de bu desteğin rüzgârı hakimdi ve rekor denebilecek rakamlar ortaya çıkmıştı. Desteklerin sona ermesi, Ekim satışlarına düşüş olarak yansıdı." yorumunda bulundu.

Faizlerde Düşüş Satışları Yükseltir!

Ertuğrul Yavuz Pala: "Ancak konut, her zaman daha fazla getirisi olan güvenli bir liman, bunu bilen yatırımcı günlük hareketlenmelerin sonuçlarına göre değil, bu bilinçle yatırımını yapıyor. Gayrimenkul ve inşaat sektörü dış politikada yaşanan siyasi gerilimlere rağmen yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Önümüzdeki günlerde kredi faizlerinde de düşüş olursa bu durum satışlarda ciddi artışa sebep olacaktır. Faiz oranlarının düşmesi ve buna bağlı olarak konutta kredi kullanım oranının artması toplam konut satışlarını da ciddi şekilde artıracaktır." dedi.

Sektöre Destekler Devam Etmeli!

TÜİK Ekim ayı konut satış verilerini değerlendiren Kar Group Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü: "Eylül ayında rekor denecek seviyede gelen konut satış rakamlarının ardından, satışlardaki yüzde 5,7’lik azalış düşüş gibi görünse de ekonomi içinde bir takım dalgalanmaların olmasını normal karşılamak gerekir. Konut sektörü daha uzun yıllar üretmeye ve istihdam sağlamaya devam edecek. Yüksek prim getirisine sahip olan gayrimenkul sektörü, en iyi yatırım aracı. İnşaat'ta KDV oranının ve tapu işlemleri üzerinden alınan harçların düşürülmesi gibi uygulamalar sektöre ciddi ivme kazandırmıştı. Yatırımların hız kesmemesi için ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün devlet tarafından desteklenmeye devam edilmesi en önemli konuların başında geliyor." yorumunda bulundu.

Fırsat Projeleri