Gayrimenkul En Çok Kazandıran Yatırım Olmaya Devam Ediyor

Açıklanan konut satış rakamları sonrasında iş dünyası memnuniyetini dile getirdi…

Gayrimenkul En Çok Kazandıran Yatırım Olmaya Devam Ediyor
24.08.2017 - Perşembe

TÜİK’in açıkladığı son verilere göre Türkiye genelinde konut satışları 2017 Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42,45 oranında artarak 115 bin 869 oldu. İşte konuyla ilgili iş dünyasının değerlendirmeleri…

Sefa İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Sefa Öztürk: “Konut Kazandırmaya Devam Ediyor”

Sefa İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Sefa Öztürk: “Her sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de zaman zaman durgunluklar yaşanıyor. Yaz aylarının etkisi bayram tatilleri ile birlikte insanlar yazlık bölgeleri tercih ediyor, Kurban Bayramı tatili sonrası ve okulların açılmasıyla birlikte eylül ayında sektör için sezon açılmış olacak böylece konut satışlarının da giderek artacağını düşünüyorum. Ülkemizde gayrimenkul en çok kazandıran yatırım araçlarından biri olmaya devam ediyor, yatırım yapmak isteyenlere bu dönemi değerlendirmelerini tavsiye ediyorum.”

ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay: “Konut Sektörü Normale Dönüyor”

“Geçtiğimiz yıl ile oldukça benzerlik gösteren konut satış rakamları 2017 Temmuz ayında bir rekor kırarak artış gösterdi. Nisan ayına kadar önceki yıl ile paralellik gösteren satış rakamları nisan ayından sonra düşme trendine girmişti. Bu trendin temmuz ayında kırıldığını görmek bizim için sevindirici. 


Bununla beraber, burada dikkat edilmesi gereken nokta, artışın sadece 1. el proje satışlarından gelmediği, ikinci el konutlarda da aynı artışın görüldüğüdür. Diğer bir deyişle ilk satılan konutlarda iskan, ruhsat işlemleri gibi nedenlerle önceden satışı yapılmış olan ürünlerin kayıtları daha sonra ve topluca yapılabilmektedir, ancak ikinci el satışlarda da aynı artışın görülmesi, temmuz ayında talebin yoğun olduğunu göstermektedir.”

İstanbul Tüccarlar Kulübü Başkanı İlker Önel: “Rakamlar Piyasalar İçin Moral Oldu”

“Bu artış; haziran ayındaki % 8,1 oranındaki azalıştan sonra konut piyasasına ve yan ürün piyasalarına moral verdi. Özelikle geçen temmuz ayındaki hain darbe girişiminin baz etkisi ve 2017 yılının başlarından beri yaşanan istikrarlı ekonomi politikaları, yükselişi destekleyen faktörler olarak görünüyor. Ayrıca Emlak Konut ve TOKİ tarafından düzenlenen ve özel sektörün de destek verdiği kampanya süreci piyasayı destekler nitelikte olmuştur.”
 

Fırsat Projeleri