Emlak Vergisi Nasıl Yapılandırılır?

Emlak vergisi son günlerde sıklıkla duyduğumuz terimler arasında yer alıyor. Emlak vergisi nedir? Emlak Vergisi Nasıl Yapılandırılır? Tüm bu soruların cevabını haberimizde detaylı olarak bulabilirsiniz.

Emlak Vergisi Nasıl Yapılandırılır?
12.07.2018 - Perşembe

Emlak vergisi; bina,arsa gibi taşınmaz mallardan yıllık olarak alınan vergi türüdür. 1986 yılından beri belediyeler tarafından tahsil edilmektedir. Türkiye sınırları içerisinde yer alan gayrimenkuller için ödenir. 1319 sayılı Kanun gereğince belirtilmiştir. 

Emlak Vergisi; ‘Bina Vergisi’ ve ‘Arazi Vergisi’ olmak üzere ikiye ayrılır. Bina vergisi, mükellefi bina maliki, intifa hakkı sahibi ikisi de yoksa malik gibi tasarruf edenlerdir. Bu vergi konutlarda binde bir, binalarda binde iki oranında tahsil edilir.

Arazi Vergisi; Türkiye'de arsa ve arazi sahiplerinden alınan vergi türüdür. Mükellefi maliki, intifa hakkı sahibi ikisi de yoksa malik gibi tasarruf edenlerdir. Oranı arazilerde binde bir, arsalarda binde ikidir.

EMLAK VERGİSİ NE ZAMAN ÖDENİR?

Emlak Vergisi yılda iki eşit taksit halinde ödenir. Birinci taksit Mart, Nisan ve Mayıs aylarında, ikinci taksit ise Kasım ayında ödenir.

EMLAK VERGİSİ NASIL HESAPLANIR?

Emlak vergisi hesaplanırken gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye göre farklılık gösterebilir. Örnek verecek olursak Büyükşehir Belediyesine bağlı gayrimenkuller için binde 4 vergi alınırken, normal belediyelerde binde 2 oranında vergi alınıyor. Ayrıca emlak vergisi ödemeleri arsa, arazi, mesken ve iş yerleri için farklı oranlarda hesaplanır. 

EMLAK VERGİSİ SORGULAMA

Emlak vergisi sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) sunduğu İnternet Vergi Dairesi hizmeti işlemlerinden gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda ilgili belediyeye gidilerek de emlak vergisi sorgulanabilir.

Emlak Vergisi 2018 Nasıl Sorgulanır?

EMLAK VERGİSİ NASIL YAPILANDIRILIR?

Emlak vergisi her yıl iki eşit taksitte ödeniyor. Borcunu zamanında ödemeyenlerin aylık yüzde 1.40 oranında ceza ödemesi gerekiyor. Ancak çıkan yasa ile birlikte vergi borcunu yapılandırmak mümkün. Vergi affı dahilinde 31 Mart 2018 tarihinden öncesine ait olan emlak vergisi borçları taksitlendirilebiliyor. Emlak vergisi yapılandırma başvuruları 31 Temmuz 2018 tarihine kadar ilçe belediyelerden veya e-devlet üzerinden yapılabiliyor. 

Yapılandırılan emlak vergi borçları peşin ya da taksitli olarak ödenebiliyor. Taksitli ödemeler 6, 9, 12 ve 18 aylık vade halinde gerçekleşiyor. Borcunu yapılandıran vatandaşlar ilk taksitini 1 Ekim'e kadar ödeyecek. Yapılandırılan taksit ödemeleri ise 2 ayda bir gerçekleşecek.

Fırsat Projeleri

Strada Bahçeşehir

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

Strada Bahçeşehir'den Cazip Fiyat Fırsatı!

Strada Bahçeşehir'den Cazip Fiyat Fırsatı!

Skyland İstanbul

İSTANBUL / ŞİŞLİ

En Cazip Yatırım İçin Tek Anahtar

En Cazip Yatırım İçin Tek Anahtar

Nef Bahçelievler

İSTANBUL / BAHÇELİEVLER

Nef Ev Değiştirme Kampanyası

Nef Ev Değiştirme Kampanyası

Validebağ Konakları

İSTANBUL / ÜSKÜDAR

Şehrin Merkezinde Konak Yaşamı

Şehrin Merkezinde Konak Yaşamı

Kuzeyşehir Koru

İZMİR / MENEMEN

Türkiye'nin En İddialı Ödeme Planı

Türkiye'nin En İddialı Ödeme Planı

Nef Çekmeköy

İSTANBUL / ÇEKMEKÖY

Nef Ev Değiştirme Kampanyası

Nef Ev Değiştirme Kampanyası