Elbirliği Mülkiyeti Nedir?

Elbirliği mülkiyeti genel olarak birden çok kişi arasında oluşan kişisel bir ilişkiye dayanan bir mülkiyet türüdür. Peki, elbirliği mülkiyeti nedir? İşte detaylar…

Elbirliği Mülkiyeti Nedir?
13.07.2018 - Cuma

Elbirliği mülkiyeti gayrimenkul birden fazla hak sahibinin bulunduğu durumlardan biridir. Peki, elbirliği mülkiyeti nedir? İşte detaylar…

Elbirliği mülkiyeti birden fazla kişinin bir taşınmaz mal üzerinde pay oranlarıyla ilgili bir durumdur. Daha açık ifade etmek gerekirse Elbirliği mülkiyeti genel olarak birden çok kişi arasında oluşan kişisel bir ilişkiye dayanan bir mülkiyet türüdür. Bu mülkiyet çeşidi birden fazla kişinin bir taşınmaz mal üzerinde pay oranları açıkça gösterilmeden malik olmaları durumu olarak tanımlanabilir. 

Elbirliği Mülkiyeti Şartları Nelerdir?

Elbirliği mülkiyeti için belli başlı şartlar aranmaktadır. Hak sahibinin birden fazla olduğu, toplu mülkiyet türlerinden biri olan elbirliği mülkiyetinde miras paylaşımı gibi kanun ile öngörülebileceği gibi sözleşme sonucunda da doğabilir. Bu mülkiyet türünde medeni Kanuna göre kanun ya da sözleşme ile aksi belirtilmediği sürece, hak sahiplerinin tasarrufunda oy birliği şartı mevcuttur. Bundan dolayı elbirliği mülkiyetine sahip olan malikler, diğer maliklerin izni olmadan herhangi bir uygulama yapamazlar. Miras paylaşımı ve sözleşme sonucunda evlilikte ortak mal rejimine geçilmesi, elbirliği mülkiyetini meydana getirir. El birliği mülkiyetini sonlandıran durumlar şunlardır: konu olan malın devredilmesi, hak sahiplerinin dağılması ya da paylı mülkiyete geçme.

Elbirliği Mülkiyeti ile Paylı Mülkiyet Arasındaki Fark Nedir? 

Paylı mülkiyetten farklı olarak elbirliği mülkiyeti birden fazla kişi arasında hukuki bir ilişki ya da kanun ile doğması durumudur. Paylı mülkiyette ise bir mülkün hak sahiplerinin payı, belirli bir oran ya da değere karşılık gelecek şekilde belirlenmiş durumdadır. Elbirliği mülkiyette ise paylar kesin olarak belli değildir ve maliklerin mülkiyet hakları üzerinde tek taraflı tasarruf yetkisi bulunmaz. Taşınmazdaki ortaklar miras yolu ile edindikleri malları, elbirliği mülkiyetinden çıkararak paylarının belirlenmesini oy birliği ile karara vararak ya da ya da dava yolu isteyebilir. Aksi belirtilmediği sürece, bir mal üzerindeki elbirliği mülkiyetine ait olan hisseler paylı mülkiyet şartlarına göre dağıtılır.

Fırsat Projeleri

Strada Bahçeşehir

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

Strada Bahçeşehir'den Cazip Fiyat Fırsatı!

Strada Bahçeşehir'den Cazip Fiyat Fırsatı!

Skyland İstanbul

İSTANBUL / ŞİŞLİ

En Cazip Yatırım İçin Tek Anahtar

En Cazip Yatırım İçin Tek Anahtar

Uplife Kadıköy

İSTANBUL / KADIKÖY

Uplife Kadıköy'de %25 İndirim Avantajı

Uplife Kadıköy'de %25 İndirim Avantajı

Validebağ Konakları

İSTANBUL / ÜSKÜDAR

Şehrin Merkezinde Konak Yaşamı

Şehrin Merkezinde Konak Yaşamı

Nevbahar Üsküdar

İSTANBUL / ÜSKÜDAR

Üsküdar'ın Merkezinde Çok Özel Bir Yaşam

Üsküdar'ın Merkezinde Çok Özel Bir Yaşam

Kuzeyşehir Koru

İZMİR / MENEMEN

Türkiye'nin En İddialı Ödeme Planı

Türkiye'nin En İddialı Ödeme Planı