Depremin Vurduğu Sakarya, 10 Kat Büyüdü

Büyük Marmara depreminin en etkili olduğu illerden Sakarya, 18 yıllık süreçte ekonomisini 10 kat büyüttü.

Depremin Vurduğu Sakarya, 10 Kat Büyüdü
16.08.2017 - Çarşamba

Büyük Marmara depreminin en etkili olduğu illerden Sakarya, 18 yıllık süreçte ekonomisini 10 kat büyüttü.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, büyük depremin 18. yılında Sakarya'nın ekonomik anlamda geldiği noktayı değerlendirdi. Marmara Depremi'nde büyük zarar gören Sakarya'da afet sonrası başlatılan çalışmalarla yeni yerleşim alanları oluşturulurken, sanayici ve yatırımcılara sağlanan teşviklerle iş dünyası da ayağa kaldırıldı.

Büyük felaketin üzerinden geçen 18 yıllık süreçte kentsel dönüşümünün yanı sıra sanayideki atılımlarla da ön plana çıkan Sakarya, yerli otomobil için de konumu, otomotiv sektöründeki tecrübeli ve nitelikli istihdamı, nüfus için hazırlığı ve özellikle lojistikteki ayrıcalıklı özelliğiyle en avantajlı il konumunda gösteriliyor.

Mahmut Kösemusul, şehrin ekonomisine ilişkin, "İlimizin sosyal ve ekonomik anlamda gelişmelerine baktığımız zaman, ekonomimiz yaklaşık 10 kat büyüdü. 3 organize sanayimiz vardı, şimdi 10 organize sanayi bölgemiz var. Bunun yanı sıra çok büyük bir Milli Üretim Üssü vizyonunu da yakın zamanda uygulamaya gayret edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin, depremle ilgili sorununu iyi anlamış durumda olduğunun altını çizen Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas da Türkiye'de depremle ilgili birçok çalışma yapıldığını kaydederek, SAÜ'nün de bu çalışmalarda yer aldığını aktardı.

Elmas, "Türkiye, depremle ilgili sorununu iyi anlamış durumda. Deprem haritaları güncelledi, bunun üzerine yapılacak yatırımlarla ilgili yönetmelikler tamamladı" dedi.
 

Fırsat Projeleri