Deprem Değil; Sağlıksız Yapılar Öldürür

Başbakan Binali Yıldırım, depremle yaşamının öğrenilmesi gerektiğini kaydederek, "Her şeyden önemlisi, farkındalık ve hazır olmak" dedi.

Deprem Değil; Sağlıksız Yapılar Öldürür
17.08.2017 - Perşembe

Başbakan Binali Yıldırım, depremle yaşamının öğrenilmesi gerektiğini kaydederek, "Her şeyden önemlisi, farkındalık ve hazır olmak" dedi.

Gölcük Kavaklı sahilinde düzenlenen 17 Ağustos Deprem Şehitlerini Anma Etkinliği'nde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Gölcük, Kocaeli, Yalova, Sakarya'da Türk Milletinin tarifi imkansız büyük bir acı ile karşılaştığını dile getirdi.

Başbakan Yıldırım, üzerinden bunca yıl geçmesine rağmen her vatandaşın aynı acıyı yaşadığını ve hissettiğini kaydederek, depremlerin getirdiği bu felaketi unutmamak, tekrar bu felaket ve depremlerdeki acıları yaşamamak için anma toplantılarını yaptıklarını anlattı.

SAĞLIKSIZ YAPILAR ÖLDÜRÜR

Başbakan Yıldırım, "Deprem öldürmez; hazırlıksız, sağlıksız yapılar öldürür" ilkesini asla unutmayacaklarını belirterek, "Depremin ilk anında yaşanan şoklar atlatılır atlatılmaz ve tekrar olası bir depremde aynı acıların yaşanmaması adına 15 yıl boyunca belediyelerimizle, hükümetimizle el ele vererek dönüşümü gerçekleştiriyoruz. Tabi bu uzun soluklu bir iş, bugünden yarına olacak bir şey değil. Hukuki, mali tarafı var, zaman boyutu var ama bilesiniz ki hiçbir şey insan hayatından daha değerli değil, daha önemli değil. Şartlar ne kadar zor olursa olsun, işimiz ne kadar meşakkatli olursa olsun, ülkemizin her tarafından bu ve buna benzer depremlerde meydana gelebilecek acıları azaltabilmek, insanımızın hayatını kurtarabilmek adına var gücümüzle çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz. O depremde 17 bin 480 vatandaşımızı kaybettik, ahirete yolculadık. Deprem şehitlerimizin yasını milletimiz, derin bir teessürle, sükunetle tuttu. O günden bu yana yaraları sarmak için yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Tabi ki giden mal, yıkılan binalar her şey yerine gelir ama giden can geri gelmez. Bunun bilincindeyiz. Bu bilinçle gayretlerimizi artırıyoruz" diye konuştu.
 

Fırsat Projeleri