Demiryolu Yapımı Hızla Devam Ediyor

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD), ulaşım yatırımlarını sürdürüyor.

Demiryolu Yapımı Hızla Devam Ediyor
04.08.2017 - Cuma

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD), ulaşım yatırımlarını sürdürüyor. TCDD bu kapsamda 12 bölgede yeni demiryolu hatlarını hayata geçirecek.

TCDD'nin Karaman’dan Kars’a Çorum’dan Samsun’a kadar birçok şehirde çalışmalarını sürdürdüğü yeni demiryolu hatlarında çalışmalar devam ediyor. İşte o hatlar ve son durumları:

KARAMAN-EREĞLİ-ULUKIŞLA-YENİCE HIZLI DEMİRYOLU PROJESİ

Karaman/Ereğili/Ulukışla/Yenice hızlı demiryolu projesinde altyapı ve sinyalizasyonda yapım çalışmaları devam ederken, elektrifikasyonda proje hazırlama çalışmaları ile Ulukışla-Yenice arası proje hazırlama çalışmaları da sürüyor. 

YERKÖY/KAYSERİ YÜKSEK HIZLI DEMİRYOLU ÇALIŞMASI

Ankara-Sivas YHT hattına bağlantılı olarak 142 kilometre uzunluğundaki Yerköy/Şefaatli/Kayseri arasında 250 kilometre hız yapabilen yeni çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olarak gerçekleştirilecek. 

EKSİŞEHİR ANTALYA/ANTALYA-KAYSERİ HIZLI TREN HATTI

Diğer bir çalışma ise Antalya - Kayseri arasında devam ediyor. Antalya-Burdur/Isparta-Afyonkarahisar-Kütahya-Eskişehir ve Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri hızlı tren projelerinde çalışmalar devam ediyor.

ERZİNCAN-ERZURUM-KARS DEMİRYOLU PROJESİ

Erzincan - Kars arası da proje hazırlama ihalesi de yıl içinde yapılması bekleniyor. Proje Erzincan-Erzurum ve Erzurum-Kars kesimlerini kapsayacak. 

Diğer bir proje de Kırıkkale -Samsun arası... Kırıkkale-Çorum-Samsun demiryolu projesi de hazırlık aşamasında. Samsun'u İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesine bağlayacak ve Türkiye’nin en önemli kuzey-güney aksı olacak hat ile söz konusu demiryolu koridor yüksek standartlı hale evrilecek. Bu arada Yerköy-Kırşehir-Aksaray-Ulukışla demiryolu projesinin tamamlanması ile Samsun-Mersin limanları arası demiryolu bağlantısı sağlanacak. 

Fırsat Projeleri