Bu Bölgelerin Değeri Daha Da Artacak

Etüt çalışmaları başlayan Büyük İstanbul Tüneli projesi bölgedeki ev fiyatlarını daha da tırmandıracak. İşte detaylar…

Bu Bölgelerin Değeri Daha Da Artacak
03.08.2017 - Perşembe

Karadaki kısmı Tem Otoyolu Hasdal kavşağı ile Ümraniye Çamlık kavşağı arasında yer alacak olan Büyük İstanbul Tüneli’nde etüt çalışmaları başladı. 5 yıl içinde tamamlanması planlanan tünelde hem çift yönlü karayolu hem de hızlı metro hattı yer alacak.


31 kilometre mesafeye sahip olacak olan Büyük İstanbul Tüneli metro hattında 14 adet istasyon bulunacak. Bu hat üzerinde günde 1.5 milyon yolcu seyahat edebilecek. Karayolu bölümü ise Toplam uzunluğu yaklaşık 16 km olacak hatta, tünel uzunluğunun 6.5 km olması tahmin ediliyor. Bu hat ile de günde 120.000 araç, sadece 14 dakikada bu mesafeyi kat edebilecek.


Bakırköy-Söğütlüçeşme arası 40 Dakika


Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunarak; “E-5 aksında Avrupa yakasında Bakırköy – İncirli’den başlayan, Anadolu yakasında ise Söğütlüçeşme’ye kadar uzanan hızlı metro projesi bölgedeki gayrimenkul piyasasında fiyatları yükseltecek. Bu iki nokta arasında mesafe sadece 40 dakikada aşılabilecek. Hattın 9 ayrı noktada raylı sistemlere ve metroya entegre edilecek olması bu bölgelerde gayrimenkullerin değerlerini katlatacak” dedi. 

Metro Hattı 12 İlçeyi Komşu Yapacak


Altın Emlak Genel Müdürü Büyük İstanbul Tüneli’nin mevcut ve planlanan ulaşım alternatifleri ile 9 ayrı noktada ulaşım alternatifleri ile kesişecek olmasını değerlendirerek, “Metro hattı Avrupa Yakası’nda İncirli’den başlayacak. Sonrasında ise Zeytinburnu, Vatan, Edirnekapı, Sütlüce, Perpa, Çağlayan, Mecidiyeköy ve Gayrettepe istasyonları yer alacak. Anadolu yakasında ise Söğütlüçeşme’den başlayacak olan hatta Ünalan, Altunizade ve Küçükyalı istasyonları bulunacak. Bu istasyonlar ile Bakırköy başta olmak üzere, Bahçelievler, Güngören, Zeytinburnu, Eyüp, Fatih, Beyoğlu, Şişli, Kağıthane, Beşiktaş, Üsküdar ve Kadıköy ilçelerindeki değerleri etkileyecek. İlk açıklandığı tarih olan Şubat 2015’den bu yana, bu hat üzerine yakın konumda yer alan gayrimenkul fiyatları, %70’in üzerinde prim yaptı ve prim yapmaya devam edecek” dedi. 

 

Durak Bölgelerin Değeri Artacak


Büyük İstanbul Tüneli’ne birçok ulaşım projesinin entegre olacağını söyleyen Özelmacıklı “Metro, metrobüs, hafif metro ve tramvay hatları ile 9 ayrı noktada kesişecek olan proje bu noktalara ayrı değer katacak” dedi. 


Bu Bölgelerin Değeri Tavan Yapacak 


Projenin güzergahları ve etrafında yer alıp değerine değer katacak bölgeleri şöyle sıralamak mümkün:

Bakırköy’de Zuhuratbaba ve Kartaltepe Mahalleleri, 
Bahçelievler’de Bahçelievler Merkez Mahallesi,
Güngören’de Ahmet Nafiz Gürman Mahallesi, 
Zeytinburnu’nda Merkezefendi, Maltepe ve Seyitnizam Mahalleleri,
Eyüp’te Defterdar ve Topçular Mahalleleri, 
Fatih’te Topkapı ve Karagümrük Mahalleleri, 
Beyoğlu’nda Sütlüce, Örnektepe ve Halıcıoğlu Mahalleleri,
Kağıthane’de Talatpaşa ve Gürsoy Mahalleleri,
Şişli’de Halil Rıfat Paşa, Halide Edip Adıvar, İzzet Paşa, Mecidiyeköy ve Esentepe Mahalleleri
Beşiktaş’ta Nispetiye Mahallesi,
Üsküdar’da Altunizade, Kuzguncuk, Burhaniye, Acıbadem ve Ünalan Mahalleleri,
Kadıköy’de Hasanpaşa, Rasimpaşa, Osmanağa ve Zühtüpaşa Mahalleleri 

Fırsat Projeleri