Başkan Turan: İnşaat Sektörü Daha Da Büyüyecek

TOKİ Başkanı Ergün Turan, Kayaşehir 2017 projesine çok büyük ilginin olduğunu söyledi.

Başkan Turan: İnşaat Sektörü Daha Da Büyüyecek
06.09.2017 - Çarşamba

TOKİ Başkanı Ergün Turan, Kayaşehir 2017 projesine bir günde 2 bin 155 başvuru geldiğini belirterek, "Vatandaşlarımızın gösterdiği ilgi gösteriyor ki sektör önümüzdeki dönemlerde daha da büyüyecek" dedi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından İstanbul Kayaşehir'de satışa sunulan bin 892 konut için ilk günde 2 bin 155 başvuru yapıldı. Konuya ilişkin açıklama yapan TOKİ Başkanı Ergün Turan, konuta erişmekte zorlanan dar ve orta gelirli vatandaşlar için yegane dost eli olan kuruluşları tarafından Kayaşehir'de satışa sunulan konutlar için başvuruların başladığını anımsattı.

Ergün Turan, vatandaşların konutlara yoğun ilgi gösterdiğini belirterek, "İstanbul Kayaşehir'de orta gelir katmanı için satışa sunduğumuz bin 892 sosyal konutumuza, başvuruların başladığı ilk gün, hemen bayram sonrası olmasına rağmen 2 bin 155 başvuru geldi. Vatandaşlarımızın gösterdiği bu ilgi sektörün önümüzdeki dönemde daha da büyüyeceğinin göstergesidir" şeklinde konuştu.

Orta gelirli vatandaşlar için ürettikleri konutlara ilginin, sektörün temsilcileri açısından belirleyici ve yönlendirici olacağını ifade eden Turan, konut sahibi olmak isteyen vatandaşların başvurularını 20 Eylül'e kadar ilgili kamu bankasına yapması gerektiğini anımsattı. Turan, "Başvuruların tamamlanmasından sonra 4 Ekim'de yapacağımız kura çekimiyle konut sahibi olacak vatandaşlarımız belirlenecek" ifadelerini kullandı.

YATAY MİMARİYE GEÇİŞ

Turan, Kayaşehir bölgesinin TOKİ'nin İstanbul'daki ilk uygulamalarını yaptığı yerlerden biri olduğunu belirterek, buradaki uygulamaların yıllar boyunca alt gelir grubuna yönelik gerçekleştirildiğini dile getirdi.
Bölgede geçmiş yıllarda özel sektör tarafından yüksek gelir grubuna yönelik de projeler yapıldığını kaydeden Turan, "Şimdi de biz orta gelir grubu için 2 bine yakın konut arzında bulunduk. Mahalle konseptinden bahsediyorsak, bunun en önemli dinamiklerinden birisi, farklı ekonomik katmandan insanların bir arada yaşamasıdır. Sadece alt gelir grubundan insanların yaşadığı yerde semt, mahalle oluşmaz. Onun için bu projeyi önemsiyoruz. Bu proje, farklı gelir grubundan insanları bir arada barındıracak" diye konuştu.

Turan, projenin yatay mimari ve mahalle konseptiyle inşa edildiğinin altını çizerek, "Bunu hayal ettik. Bunun gerçekleştiğini görmek sevindirici bir gelişmedir. Satışa sunduğumuz projede cadde konsepti var. Yaya öncelikli bir cadde burası. Bu projede, içinden cadde geçen, etrafında tek katlı dükkanların, bisiklet yollarının, spor alanlarının, caminin ve çarşının olduğu büyük bir meydana açılan, meydanda kafe ve restoranların bulunduğu bir mahalle konsepti yer alıyor. 0-5 yaş okul öncesi çocuk grubundan üniversite gençliğine, kadınlardan erkeklere, tüm nüfus profillerine dönük sosyal alanlar var. Burada okullar bile kurgulanırken,  çocuklarımızın okullara erişimi, yaya ve hatta bisikletlerle erişimi düşünüldü." şeklinde konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANINDA İŞLEMLERİMİZ DEVAM EDİYOR

TOKİ Başkanı Ergün Turan, satışa sunulan konutların kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapıldığını belirterek, alanda önceden gecekondulaşma ve çarpık yapılaşma olduğunu kaydetti. Bölgede yaşayan vatandaşların tamamının bölgede konut sahibi yapıldığını ifade eden Turan, şöyle devam etti: "Yine bu bölgede TOKİ'nin kentsel dönüşüm alanında işlemleri devam ediyor. Bunun dışında sosyal konut olarak bin 500 konutumuzun da inşası sürüyor. Kayaşehir bölgesi şimdi yapılan yeni projelerle, sosyal donatılarla İstanbul için örnek bir yaşam alanı olacaktır. Burada 500 bin metrekarelik bir botanik park, iştirak şirketimiz tarafından yapılıyor. Yine 2 bin yataklı bir şehir hastanesi başladı. TOKİ olarak ilk etabı 300 bin metrekare olan bir yeşil alan yapıyoruz. Dolayısıyla Kanal İstanbul, üçüncü havalimanı ve diğer yatırımlara bakıldığında burada İstanbul'da özlenen semtlerden biri inşa edilmiş olacak"

2019'A KADAR 20 BİN KONUT

İstanbul'daki en büyük konut bölgesi Kayabaşı'nda yeni üretimlerinin hızla devam ettiğini anımsatan Turan, birçok şehir gibi İstanbul'u da depreme hazırlamak durumunda olduklarını söyledi. Turan, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu nedenle kentsel dönüşüm çalışmalarında TOKİ bundan sonra daha aktif rol üstleniyor. Projeyle, İstanbul halkına ve bölgede yaşayan vatandaşlara, modern şehircilik ilkeleri doğrultusunda altyapı ve sosyal donatı alanlarıyla çağdaş yerleşim alanı oluşturulmaktadır. İstanbul için öncelikli hedefimiz 7 bin 500 konutun üretimini tamamlamaktır. İstanbul'da 2019'a kadar 20 bin konutun yapımını hedefliyoruz"

Fırsat Projeleri