Başbakan Yıldırım'dan Yatay Mimari Açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'yatay mimari' çağrısına destek verdi.

Başbakan Yıldırım'dan Yatay Mimari Açıklaması
27.09.2017 - Çarşamba

Başbakan Binali Yıldırım, TOKİ tarafından Kocaeli Gölcük'te yürütülen Denizevler Kentsel Dönüşüm Projesi'nin temel atma törenine katıldı.

Binali Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, kentsel dönüşüm kapsamında yürütülen çalışmalarla bir yandan şehirlerin güzelleştirildiğini diğer yandan afetlere, depremlere dayanıklı hale getirildiğini dile getirdi.

'Sayın Cumhurbaşkanımızın da ısrarla söylediği bir şey var: ‘Artık dikey mimariyi değil yatay mimariyi geliştireceğiz." diyen Başbakan Yıldırım, "Kazık gibi binaları göğün tepesine doğru çıkarmaya lüzum yok” diyen Yıldırım, “Daha az katlı, daha fazla yeşil alanı olan, daha yaşanabilir bir projeyle konut yapımlarına öncelik veriyoruz, önem veriyoruz. Yollar, kanalizasyonlar, yeşil alanlar konusunda proje geliştiricilerin ve belediyelerimizin çok daha hassas olmasına azami özen gösteriyoruz. Şehirlerimizi, çevre bilinciyle kurmak çok önemli. Bir deprem anında, afet anında yatay yapılaşma varsa orada can kaybı, mal kaybı çok daha az oluyor. Bunu gördük" ifadelerini kullandı.

TESLİMLER 2019'DA

17 Ağustos Marmara Depreminde yıkımın en büyük olduğu alanlardan biri olan Denizevler Mahallesi’nin dönüşüm maliyetinin yaklaşık 70 milyon TL olduğunu aktaran Başbakan Yıldırım, çalışmanın 600 günde tamamlanarak, konutların 2019 başında hak sahiplerine teslim edileceğini belirtti. 

DENİZEVLER KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

Bu arada Kocaeli'nin Gölcük Sivritepe mevkiinde inşa edilecek konut projesinde 541 konut, 14 ticari birim ve bir cami bulunuyor. 19 tip blokta yer alacak olan konutlardan 216’sı 3+1 oda planında, 325'i ise 3+1 oda planında inşa edilecek. Konut büyüklükleri, farklı ihtiyaçlar düşünülerek 80, 90, 100,110, 120 ve 130 metrekare seçenekleri de yer alıyor.

Fırsat Projeleri