Atatürk Kültür Merkezi 2019 Yılında Tamamlanacak

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Atatürk Kültür Merkezi projesinin 2019 yılında tamamlanacağını belirtti.

Atatürk Kültür Merkezi 2019 Yılında Tamamlanacak
27.09.2017 - Çarşamba

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Atatürk Kültür Merkezi’nin yapımı için ilk kez tarih verdi. Projenin son noktaya geldiğini açıklayan Numan Kurtulmuş, "AKM son noktaya geldi. 2019’a yetiştirmeyi düşünüyoruz. Halka dokunan bir AKM olacak. Lansmanını ekim ayı içerisinde yapacağız” dedi. 

Kurtulmuş, Kuleli arazisinde Milli Savunma Bakanlığı ile yaşandığı iddia edilen arazi anlaşmazlığı ile ilgili olarak da “Şu anda MSB’ye ait orası. Herhangi bir tartışma yok. Siyasi irade nasıl tecelli ederse öyle olur” dedi.

PARA MÜZESİ KURULACAK

Topkapı Sarayı’nın etrafında bir para müzesi kurulacağını açıklayan Kurtulmuş, "Çok ciddi bir müze eksiğimiz var. Şu anda Topkapı Sarayı’nın mahzenlerinde olanlar, bizim sergilediklerimizden 10 kat daha fazla. Fuat Sezgin Kütüphanesi bitiyor. Orada da Almanlarla sıkıntı yaşıyoruz. Bırakmıyorlar. O da yolunda gidiyor. Önümüzde büyük bir ölü Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası binası var. İçi çok güzel. Sahnesi, opera çukuru mükemmel bir yer. Büyük para harcanmış. 1991’de başlamış, 1996’da onaylanmış, inşaatına başlanmış, orayı bitirmek lazım. Dünya çapında senfoni orkestrası olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bitirme ihalesini yaptı. İhale tamam. 2019’a onu da bitirmek lazım. Çok uzamış, yazık günah.” şeklinde konuştu.

Fırsat Projeleri