Arsa Dolandırıcılarına Karşı Vatandaşlara Uyarı!

Uzmanlar, konut dışında arsa satın almak isteyen kişileri dolandırıcılar konusunda uyardı.

Arsa Dolandırıcılarına Karşı Vatandaşlara Uyarı!
24.07.2017 - Pazartesi

Yatırım yapmak için arsa satın almayı düşünen vatandaşları dolandırıcılar yakın takibe alıyor. Hazine’ye ya da başka kişilere ait arsaları sahte evraklarla gözüne kestirdiği vatandaşlara satıyor. İddiaya göre tapu memurlarının da içinde olduğu dolandırıcılar arsa almak isteyen vatandaşları sahte evraklarla dolandırıyor. 

İstanbul, Ankara ve Antalya’da daha önce anlaştıkları tapu memurlarıyla birlikte evrakta sahtecilik yapan dolandırıcıların milyonlarca liralık haksız kazanç elde ettikleri iddia edildi. İstanbul'da özellikle Çatalca, Silivri ve Arnavutköy bölgelerini mesken tutan dolandırıcılar Hazine’ye ait arazileri satışa çıkararak yüzlerce kişiyi mağdur etti. 

VALİLİK UYARDI

İstanbul Valiliği, bölgede yaşayan vatandaşlara uyarıda bulundu. Yapılan açıklamada  “Çatalca, Silivri ve Arnavutköy ilçelerinin de yer aldığı bölgede yaşayan halkımızın, adına düzenlenmiş Türkiye Cumhuriyeti tapusu olmadığı halde işgal etmiş olduğu Hazine taşınmazlarını muhtar senedi, zilyetliğin devri sözleşmesi, satış senedi, kira sözleşmesi vb. gibi adlar altında hukuki geçerliliği olmadan 3. kişilere satmakta veya kiralamaktadır. Durumdan habersiz olarak devir aldığını, satın aldığını veya kiraladığını düşünen bu kişiler ileride tapularını alacakları ümidiyle bu taşınmazlara büyük paralar ödemek suretiyle mağdur olmaktadırlar. Bilinmelidir ki, taşınmaz alım-satımı ancak ilgili tapu müdürlüklerinde, tapu müdürü veya yetkilisi huzurunda yapılmaktadır. İlimiz sınırları dâhilinde bulunan Hazineye ait taşınmazlar İstanbul Defterdarlığınca yönetilmekte olup, muhtarlar veya diğer şahıslar tarafından Hazine taşınmazlarının ‘Zilyetliğin Devri’ adı altında devri, alım-satımı veya kiralanması hiçbir şekilde yapılamaz. Hazine taşınmazlarını satın almak, kiralamak veya irtifak hakkı/kullanma izni tesis etmek isteyenlerin Defterdarlığımıza müracaat etmesi gerekmektedir.” ifadelerine yer verildi.
 

Fırsat Projeleri