Araplar En Çok 3. Havalimanı'nı Soruyor

Cityscape Global 2017’ye 50 projesi ile çıkartma yapan Emlak Konut GYO’ya en çok soru 3. Havalimanı ile ilgili oldu…

Araplar En Çok 3. Havalimanı'nı Soruyor
13.09.2017 - Çarşamba

Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı olan Cityscape Global’de Arap yatırımcılar tarafından en çok soru 3. Havalimanı hakkında soruldu.

Yeni Şafak’ın haberine göre, 11-13 Eylül arasında Dubai’de gerçekleştirilen Cityscape Global 2017 Fuarı dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına uğruyor. Fuara 50 proje ile katılan Emlak Konut GYO, Arap yatırımcıların en çok Türkiye’deki çılgın projelerle ilgili sorularıyla muhatap oluyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de Cityscape Global 2017 Fuarı’nı ziyaret ederek, 2012’de çıkarılan Kentsel Dönüşüm yasasının ‘Depreme Hazırlık Yasası’ olarak yeniden yasalaşacağını açıkladı.

Yeni yasa ile yılda 500 bin konutun yenileneceğini ifade eden Özhaseki,“ Şu an İstanbul’da ilk etapta ele alınması gereken 600 bin riskli yapı var. Depreme Hazırlık Yasası’nı Bakanlar Kurulu’na sunduk, ardından Meclis’ten geçmesini bekliyoruz. KHK ile de bu yasa çıkabilir. Yasa ile bina bazlı değil alan bazlı dönüşüm planlıyoruz. Dönüşüm şöyle olacak; İller Bankası ve Dünya Bankası’ndan ilk yılda 20 milyar TL kredi açacağız. Bu kredi, üç yıl geri ödemesiz ve faizsiz olacak. Belediyeler proje üretecek. Biz de belediyelere binaları yaptığı süre boyunca, faizsiz kredi sağlayacağız. Vatandaş da müteahhitle anlaşıp gelirse, aynı imkanı sağlayacağız. Bina tamamlanınca da parayı geri alacağız. Burada devlet, faiz yükünü üstlenecek” dedi.

77 Bin Konut, Yabancı Yatırımcılara Satıldı

Bakan Mehmet Özhaseki, Emlak Konut standında Genel Müdür Murat Kurum ile Artaş İnşaat standında ise Süleyman Çetinsaya’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Fuara katılan yabancı şirketlerin yöneticileri tarafından da yoğun ilgiyle karşılanan Özhaseki, “Buraya Türk firmalarının çalışmalarını yakından görmeye geldik. Mütekabiliyet yasası çıktığı 2012 yılından itibaren, yabancı uyruklu gayrimenkul alan kişi sayısı 160 bin civarında. 77 bin 750 ev, iş yeri ve arsa satın aldılar” dedi.

3. Havalimanı En Çok Merak Edilen Mega Proje

Fuarda Türkiye’nin tanıtım ofisi gibi çalışan Emlak Konut GYO, Cityscape Global 2017’ye 50 projesi ile çıkartma yaptı. Emlak Konut GYO, Arap yatırımcıların en çok Türkiye’deki çılgın projelerle ilgili sorularına muhatap oluyor. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum fuara gelen yabancı yatırımcıların özellikle üçüncü havalimanını merak ettiğini belirterek, “Türkiye konumu itibarıyla bölgesinde cazibe merkezi. Yabancılara Türkiye’deki projeleri anlatıyoruz. Kanal İstanbul’u Çanakkale Köprüsünü, hastane yatırımlarını soruyorlar. Özellikle de üçüncü havalimanı ile ilgili çok sayıda soru geliyor” dedi.

Kurum, konut satışlarının yüzde 10-15’ini yabancılara gerçekleştirdiklerini belirterek, bu oranın yılın bazı dönemlerinde yüzde 20’lere kadar çıktığını söyledi. Cityscape gibi fuarların fırsat olarak gördüklerini dile getiren Kurum, Orta Doğu ve Avrupa ülkelerinde iletişim ofisleri açarak direk satış yapacaklarını kaydetti. Bu konuda Başbakanlık Yatırım Ajansı ile birlikte çalışacaklarını ifade eden Kurum, “İlk olarak Dubai’den başlamayı planlıyoruz” dedi.

Fırsat Projeleri