Aralık Ayı Kira Artış Oranları Belli Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Aralık ayı üretici fiyat endeksi verilerine göre, kiracıya yüzde 15,38 oranında zam yapılacak.

Aralık Ayı Kira Artış Oranları Belli Oldu
04.12.2017 - Pazartesi

2017 yılı Aralık ayı enflasyon oranları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun yaptığı açıklamaya göre kiracıya yapılacak zam oranı da belli oldu.

Sözleşmesi bu ay yenilenen kiracıya yüzde 15,38 oranında zam yapılacak. Kiracılar önümüzdeki 1 sene boyunca bu oranla hesaplanan yeni kira bedelini ödeyecek.

ÜFE YÜZDE 2 ARTIŞ GÖSTERDİ

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 2,02 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2,02, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 13,91 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,30 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,38 artış gösterdi.

İŞYERİ KİRA ARTIŞ ORANI MAL SAHİBİNE BAĞLI

İşyeri kiralamalarında ise, 2020 yılına kadar ÜFE zorunluluğu bulunmadığı için mal sahipleri sözleşmeye bağlı kalmak şartı ile kiraya zam yapabiliyor. Sözleşmede herhangi bir oran belirtilmemiş ise mal sahibi istediği oranda işyerindeki kiracının kira bedelini yükseltebiliyor.

DÖVİZLE ÖDENEN KİRA 5 YIL DEĞİŞTİRİLEMİYOR

Sözleşmede kira bedeli yabancı para olarak kararlaştırılmışsa, beş yıl geçmedikçe kira bedelinde değişiklik yapılamıyor. Beş yıl geçtikten sonra kira bedelinin belirlenmesinde, yabancı paranın değerindeki değişiklikler de göz önünde tutularak üçüncü fıkra hükmü uygulanıyor;

"Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın, beş yıldan uzun süreli veya beş yıldan sonra yenilenen kira sözleşmelerinde ve bundan sonraki her beş yılın sonunda, yeni kira yılında uygulanacak kira bedeli, hâkim tarafından üretici fiyat endeksindeki artış oranı, kiralananın durumu ve emsal kira bedelleri göz önünde tutularak hakkaniyete uygun biçimde belirlenir. Her beş yıldan sonraki kira yılında bu biçimde belirlenen kira bedeli, önceki fıkralarda yer alan ilkelere göre değiştirilebilir."

Fırsat Projeleri