Antalya'ya 10 Bin Kişiye Ekmek Kapısı Olacak Proje

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel Boğaçayı Projesi'nin Antalya'ya zenginlik katacağını söyledi.

Antalya'ya 10 Bin Kişiye Ekmek Kapısı Olacak Proje
15.11.2017 - Çarşamba

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel Boğaçayı Projesi'nin Antalya'ya zenginlik katacağını söyledi. Türel, projeyi 10 bin kişinin iş sahibi olacağı bir proje olarak tanımladı.

İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesinde düzenlenen toplantıda, Boğaçayı Projesi hakkında konuşan Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel, projenin Antalya'nın en çevreci projesi olduğuna dikkat çekerek, projenin aynı zamanda bir taşkın önleme projesi olduğunu dile getirdi.

Merderes Türel, 10 yıl önce deniz kenarında köprüyü yıkan selin 2 bin 300 debide gerçekleştiğini, bugün yapılan çalışmanın 4 bin 500 debiye göre gerçekleştirildiğini kaydetti.

ENDİŞELERE DE CEVAP VERDİ

Projeye yönelik endişelere de cevap veren Menderes Türel, deniz suyunun içeri alınmasının içme suyunu kirletip kirletmeyeceği gibi bir takım endişeler olduğunu belirterek, bilim insanlarının rusubat akışkanlığının sağlanmasıyla ilgili bir sıkıntı olmadığını bildirdiklerini açıkladı. 

Menderes Türel, sahil erozyonuna da göz yumamayacaklarını ifade ederek, bununla ilgili tedbirlerin de alındığını vurguladı. Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in, Boğaçayı Projesiyle ilgili dün bazı basın-yayın organlarında yer alan beyanlarını şaşkınlıkla okuduğunu anlatan Başkan Türel, "63 tane kayık gezecekmiş içeride, nereden çıkarıyorlar bunları? Benim kayıktan falan haberim yok" dedi.

Boğaçayı Projesi ile Konyaaltı'nın iki yakasını bir araya getireceklerini de vurgulayan Türel, ilçede iki yaka arasında yeşil bir aks oluşturacaklarını, bütüncül bir yaşam canlılığı oluşturacak adımları atacaklarını aktardı.

ELEŞTİRMEK ABESLE İŞTİGAL

Menderes Türel, Boğaçayı Projesi'nin 3 etaptan oluştuğunu, ilk etabın da yaklaşık 1 milyar liraya mal olacağının tahmin edildiğini de belirterek, sözlerini şöyle tamamladı: "Proje Antalya'ya çok büyük bir zenginlik katacak. Bir kere yeni yaşam alanları kazandırması açısından halka açık bir proje olarak ciddi katkısı var. 1 milyar liralık bir projeden bahsediyoruz. Bu proje ekonomik katma değer olarak Antalyalıların kasasına girecek. Esnaf, tüccar, gecekondu mahallesindeki bakkal bile yeni oluşacak istihdamdan orada çalışan bir kardeşimiz sayesinde sebeplenecek. 10 bin Antalyalı iş sahibi olacak. 'Antalyalıya ne faydası var' demenin vizyonsuzluğunu kusura bakmayın anlamam mümkün değil. 10 bin kişinin iş sahibi olacağı bir projeyi, halkımıza yeni iş alanları açacağız diye gece gündüz uğraşıyorken, 'ne fayda sağlayacak' diye eleştirmek abesle iştigaldir."

Fırsat Projeleri