Antalya'nın Raylı Ulaşım Ağı Büyüyor...

Türkiye'nin önde gelen turizm merkezlerinden Antalya'da yeni metro ve tramvay hattı çalışmaları hızlandırıldı.

Antalya'nın Raylı Ulaşım Ağı Büyüyor...
03.08.2017 - Perşembe

Türkiye'nin önde gelen turizm merkezlerinden Antalya'da yeni metro ve tramvay hattı çalışmaları hızlandırıldı.

Her sene milyonlarca turiste ev sahipliği yapan Antalya, yeni metro ve tramvay hattı çalışmalarıyla dört bir yanı demir ağlarla çevrilmiş olacak. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, günümüzde toplu taşıma sistemlerinin önünde raylı sistemlerin geldiğini belirterek, Antalya'da da bunun güçlendirilmesi için çalıştıklarını dile getirdi.

Raylı sistemin Antalya'da kendi başkanlığının ilk döneminde gerçekleştirildiğini hatırlatan Başkan Menderes Türel, Meydan-EXPO 2016 hattını kapsayan ikinci etabın da bu dönemde tamamlandığını anımsattı.

Türel, Varsak-Meltem arasında planlanan üçüncü etap raylı sistem projesinin bugünlerde Yüksek Planlama Kurulu'nda bakanların imzasına açıldığını aktararak,  "Bu da bittiğinde hemen ihalesini yapıp görev dönemimizin sonuna kadar yetiştirmeye çalışacağız. Böylece Antalya'da raylı sistem 360 derece ring oluşturmuş olacak" ifadelerini kullandı.

TRAMVAY YER ALTINA İNİYOR

Menteres Türel cadde tramvayı olarak planlanan üçüncü etap raylı sisteminin bazı bölümlerinin yer altında olacağını kaydederek, "Üçüncü etap raylı sistemi için bu senenin sonuna doğru kazma vurmak gibi bir niyetimiz var" dedi.

BİLİMSEL ÇALIŞMALAR METRO DİYOR

Bilimsel çalışmaların dördünce etap raylı sistemin metro olması gerektiğini ortaya koyduğunu anlatan Menteres Türel, kentte raylı sistemle ilgili ulaşım master planının hazırlanarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına sunulduğunu söyledi.

Türel, Plan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından da metronun kabul gördüğü ve onaylandığını kaydederek, "Dolayısıyla Antalya'nın bundan sonraki dönemde toplu ulaşımla artık atacağı adım metroyla ilgili olacaktır. Metro hattında güzergah, hatta duraklarıyla birlikte ulaşım master planımız da kesinleşmiş durumda. Konyaaltı'nda büyük limandan başlayan metro hattı, Büyükşehir Belediyesinin olduğu yerde bir 'Y' gibi çatal hale dönüşüyor, bir kolu Kepez istikametine Varsak'a metro olarak devam edecek, bir kolu da buradan Muratpaşa istikametine gerçekleşmektedir. Bir dahaki dönemde Antalya Limanı'ndan gerektiğinde Lara'ya, Kundu'ya kadar ve Kepez'e Varsak'a kadar her noktaya bugünkü raylı sistem ağımızı da destekleyecek şekilde bütünleşmiş bir sistemi Antalya'da hizmete inşallah sunmuş oluruz" şeklinde konuştu.

Antalya'nın zemininin metroya müsait olmadığı yönündeki söylemlerin de eskide kaldığını aktaran Başkan Türel, "50 sene önceki teknolojiye göre Antalya'nın zemini metroya müsait değil. Bugün dünyadaki gelişen teknolojiyle bırakın metroyu dağlar delinir hale geldi. Ayrıca cadde tramvayı ile metro başabaş bir maliyetle yapılabilir hale geldi. Antalya'da 2019'dan sonraki hedefimiz metro. Bir daha dönemin projesi olarak mutlaka yer alacaktır" ifadelerini kullandı.

Fırsat Projeleri