Ağustos Ticari Gayrimenkullerin Ayı Oldu

Turyap, Ağustos ayında ticari nitelikli taşınmazların satışında büyük artış yaşandığı bildirdi.

Ağustos Ticari Gayrimenkullerin Ayı Oldu
06.09.2017 - Çarşamba

Turyap, Ağustos ayında ticari nitelikli taşınmazların satışında büyük artış yaşandığı bildirdi.

Turyap tarafından yapılan açıklamada,  gayrimenkul sektörü açısından durgun geçen yaz aylarının aksine, Ağustos'ta ticari nitelikli taşınmazların satışında büyük artış yaşandığı belirtilirken, satışlarda en büyük ilgi imarlı arsalarda ve dükkanlarda yaşandığı kaydedildi.

Açıklamada, TOKİ’nin sunduğu imkanlar neticesinde birçok kişi iş kurma hayalini gerçekleştirdiği ifade edilirken, Turyap’ın düzenlediği açık artırmalarda, Türkiye genelinde ticari nitelikli gayrimenkullerde Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 290 milyonluk artış yaşanırken toplamda 408 iş yeri, 55 arsa satıldığı aktarıldı.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Turyap Genel Müdür Yardımcısı Deniz Çağlar, "Değerlenmesi beklenen, kentsel dönüşüm alanına giren bölgelerde talep patlaması yaşadık. Bu bölgelerdeki dükkan ve imarlı arsa satışları için açık artırma düzenledik ve rekor sonuçlar elde ettik" ifadelerini kullandı.

Ticarete olan güvenin yeniden ivme kazandığını da kaydeden Deniz Çağlar, "Bir süredir arka arkaya çok sayıda boş dükkanın kiralık ya da satılık tabelalarıyla müşteri beklediğini görüyorduk. Girişimciler de bu yüzden korkuyordu. Eskiden yüksek hava paralarıyla dükkan kiralamalarının yapıldığı yerler gibi yeni yerler oluştu. Birçok girişimci yatırım yapmak için harekete geçti. Değerlenmesi beklenen, kentsel dönüşüm alanına giren bölgelerde talep patlaması yaşadık. Bu bölgelerdeki dükkan ve imarlı arsa satışları için açık artırma düzenledik ve rekor sonuçlar elde ettik. Kayabaşı’nda bölgenin tek ticari aksında bulunan dükkanlar, Uşak’ta ise özellikle konut altındaki iş yerleri en iyi sonuç aldığımız bölgeler arasında. Yaptığımız bu satışlarda, 2017’nin son çeyreğinde önemli bir ticari hareketlilik bekliyoruz" diye konuştu.

Çağlar ayrıca gelişen bölgeler içerisinde İstanbul Başakşehir-Kayabaşı ve Uşak Kentsel Dönüşüm Projesi'nin yatırımcıların radarından kaçmadığının altını çizerek, Kayabaşı’nda satışa çıkan 77 iş yerinin tamamının yüzde 100 artışla satıldığını, Uşak kentsel dönüşüm alanındaki iş yerleri için ise 1000 kişinin bayrak yarıştırdığını, yüzde 81 oranında fiyat artışıyla satışların gerçekleştiğini bildirdi.
 

Fırsat Projeleri