21 Temmuz'daki Deprem Uyarı Mıydı?

Bodrum'da Bodrum-Kos Deprem ve Tsunami Çalıştayı'nda konuşan Prof Dr Ahmet Cevdet Yalçıner, 21 Temmuz'da yaşanan depremin uyarı niteliğinde olduğunu söyledi.

21 Temmuz'daki Deprem Uyarı Mıydı?
08.12.2017 - Cuma

Bodrum'da Bodrum-Kos Deprem ve Tsunami Çalıştayı'nda konuşan Prof Dr Ahmet Cevdet Yalçıner, 21 Temmuz'da yaşanan depremin uyarı niteliğinde olduğunu söyledi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası tarafından Bodrum'da gerçekleştirilen Bodrum-Kos Deprem ve Tsunami Çalıştayı'nda konuşan ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner, 21 Temmuz'daki depremin önemli bir uyarı niteliğinde olduğunu dile getirdi.

BÖLGEDE KÜÇÜK DEPREMLER HALEN SÜRÜYOR

Depremin artçı şoklarının devam ettiğini belirten Prof. Dr. Yalçıner, bölgede küçük depremlerin halen sürdüğünü kaydederek, geçmiş tarihte bölgede önemli depremlerin olduğuna anımsattı. Yalçıner, "Belli zaman içerisinde yine önemli depremler yaşanabilir ancak bu Bodrum'da olmayabilir, başka bir yerde de olabilir. Dünyanın her yerinde her gün veya her hafta önemli depremler yaşanıyor" şeklinde konuştu.

DENİZ TABANINDA ÇÖKME VAR

Yalçıner, Bodrum depreminin denizde bir dalga hareketi oluşturduğuna değinerek, bunun oluşabilmesi için deniz tabanında da belli bir hareketlenme olması gerektiğini kaydetti. Bodrum Kara Ada açığı ile Yunanistan'ın İstanköy (Kos) arasındaki bölgede deniz tabanında bir çökme oluştuğunu aktaran Yalçıner, "Bodrum'da sık aralıklarla yaşanan artçı depremler sayesinde enerjinin büyük bir kısmı boşaldı. Kalan enerjinin de fayın hareketine göre doğuya doğru gittiğini görüyoruz ancak etkisi azalarak, enerjisini daha küçük depremlerle boşaltarak devam ediyor" ifadelerini kullandı. Yalçıner, deprem gecesi Gümbet koyunda yaşananların "gel git" durumu olmadığını da belirtti. 

Yalçıner, böyle bir durumun depremden sonra olmayacağına dikkat çekerek, "O nedenle gel git dalgası olarak belirtmemiz doğru değildir. Depremden sonra deniz tabanının oynaması nedeniyle denize geçen enerji bir dalga oluşturmuştur. Bu dalga özellikle Gümbet koyuna odaklanarak gitmiştir. Depremden 5 dakika sonra deniz çekilmiş, 13 dakika sonra da deniz ilerleyerek kıyılara gelmiştir. Oluşan bu dalganın özellikleri Japonya'daki tsunamiye göre yüzde bir kadardır. Yani her ikisinin de adı tsunami olarak belirtilebilir. Bunu bize en az zarar vererek en iyi dersi veren dalga olarak görelim" ifadelerini kullandı.

Fırsat Projeleri