2017 İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır?

Birçok resmi kurum ve iş başvurularında karşımıza çıkan ikametgah işlemleri ile ilgili bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Peki 2017 ikametgah değişikliği nasıl yapılır? işte cevabı...

2017 İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır?
01.12.2017 - Cuma

İkametgah bireylerin yaşadığı ve daimi olarak oturum yaptığı bölgenin resmi olarak kayıtlarda bulunması demektir. Bir çok resmi kuruluşta ve iş başvurularında karşımıza çıkan ikametgahın değişikliği ise birtakım işlemler sonrasında gerçekleştiriliyor. Peki, içinde bulunduğumuz yıl itibariyle 2017 ikametgah değişikliği nasıl yapılır? 

2017 ikametgah değişikliği nasıl yapılır? Sorusunu yanıtlamadan önce dikkat edilmesi gereken hususlara değinelim…

  • İkametgah adres değişikliği işlemi en geç 20 iş gününde yapılmalı. Aksi takdirde para cezası uygulanmakta. 
  • İkametgah adres değişikliğinde gerçek dışı beyanlar da cezaya tabi tutuluyor.
  • Oturulan ev dışında kalan yazlık gibi diğer evler “diğer adresler” sınıfına giriyor ve bunların da beyanı aynı şekilde gerçekleşiyor. 

2017 İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır? 

İkametgah değişikliğini birkaç yoldan yapmak mümkün. İkametgah değişikliği işlemlerini adım adım şu şekilde yapabilirsiniz…

Nüfus müdürlüğünden adres değişikliği yapmak için: Bildirmek istenen evin adresini gösteren bir fatura ya da abonelik sözleşmesi edindikten sonra bu belge ile birlikte İlçe Nüfus Müdürlüğüne (Kaymakamlık) başvurulur. Başvuru yapıldıktan sonra görevli memur adres değişikliğinizi gerçekleştirecektir. 

E-Devlet üzerinden adres değişikliği yapmak için: İlk olarak www.turkiye.gov.tr adresine e-Devlet şifresi ile giriş yapılması ve daha sonra açılacak ekranın solun yer alan e-Hizmetler sekmesinin tıklanması gerekiyor. Daha sonra menüden Nüfus Genel Müdürlüğü tıklanarak adres değişikliği işlemleri açılıyor ve değişiklik işlemi “Adres Değişikliği Bildirimi” sayfasından kolayca yapılabiliyor.
 

Fırsat Projeleri