20 Milyarlık İstanbul Dönüşümü Başladı

İstanbul’da dev kentsel dönüşüm atağı başladı. 1 yılda 500 bin konutun dönüşümü gerçekleştirilecek.

20 Milyarlık İstanbul Dönüşümü Başladı
10.08.2017 - Perşembe

Takvim’in haberine göre Türkiye köklü bir 'kentsel dönüşüm' hamlesi başlatıyor. 17 Ağustos depreminin 18'inci yıldönümünde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm atağı için sıfır faizli özel kredi paketi hazırlanacak.


Ülke genelinde ise deprem riski yüksek olan illerden başlanarak 1 yılda 500 bin konutun dönüşümü tamamlanacak ve İstanbul'da 1 yıl içinde 100 bin yeni konut yapılacak. Yeni kentsel dönüşüm atağı için, 'sıfır faizli' özel kredi paketi oluşturulacak. 


Dev Dönüşüme 20 Milyarlık Kredi


Atağa geçilen dönüşüm çalışması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 5 milyar liralık başlangıç kredi paketi hazırladı. Paket, Dünya Bankası, Avrupa İmar Kalkınma Bankası fonları ve diğer gelirlerle 20 milyar liraya kadar ulaşacak. Yeni kentsel dönüşüm planı ile yaklaşık 200 milyar liralık ekonomik canlılık yaratılması hedefleniyor.


8 Milyon Metrekare Rezerv


'Büyük İstanbul Dönüşümü' olarak tanımlanan kentsel yatırım dizisi için Esenler, Bağcılar, Çekmece, Avcılar arasında 8 milyon metrekare rezerv alan belirlendi. Bu alanda 100 bin konutluk 'Yeni İstanbul' kurulacak. Çürük binasının yıkılması için dönüşüme 'evet' diyenlere bu yeni kent merkezinde daire verilecek. Kentsel dönüşüm yasasındaki tıkanıklar giderilecek. TOKİ, KİPTAŞ ve Emlak Konut'un daha etkin olduğu, belediyelerle koordineli, finansman paketi belirlenmiş yeni bir modele geçecek.
 

Fırsat Projeleri