19 Yıldır Çözülemeyen İmar Planına İptal!

Basmane Çukuru adıyla bilinen İzmir’deki 20 bin 855 metrekarelik alanın imar planı mahkeme tarafından iptal edildi.

19 Yıldır Çözülemeyen İmar Planına İptal!
01.12.2017 - Cuma

İzmir 5. İdare Mahkemesi İzmir Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Yüksel Çakmur ve arkadaşlarının açtığı dava ile Basmane Çukuru’nun imar planını iptal etti.

İzmir’de yer alan ve Basmane Çukuru olarak bilinen 20 bin 855 metrekarelik arazinin 2013 yılında onaylanan imar planı 4 yıl sonra iptal edildi. İptal sonrası bölgede faaliyette olan Folkart Yapı’nın ruhsat aşamasına gelen projesi durduruldu.

Ruhsat Aşamasına Gelmişti

TMSF tarafından satıldığı Folkart’ın projeye başlamak için ruhsat almayı beklediği alanla ilgili İzmir 5. İdare Mahkemesi’nde İzmir Belediyesi eski başkanlarından Yüksek Çakmur ve arkadaşlarının açtığı davadan iptal kararı çıktı. Basmane Çukuru’na yapılması öngörülen projenin önü 1999 yılından sonra arka arkaya gerçekleşen imar plan iptalleri nedeniyle açılamamıştı. En son 2013 yılında yapılan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli planlar sonrasında çözüm yoluna girildi. 

Neden İptal Edildi?

İzmir 5. İdare Mahkemesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi’nin 2013 yılında onayladığı Basmane Çukuru planlarını 4 yıl sonra iptal etti. İptal gerekçeleri arasında gerekçeler arasında trafik yoğunluğunu arttıracak olması, inşaat yoğunluğu gibi nedenler yer aldı. Mahkeme, 1/5000 ölçekli planlarla ilgili bir karar vermedi. Bu planlar yürürlükte kaldı.

Fırsat Projeleri