Zeytinburnu Trafiğine Çözüm Bulundu!

Zeytinburnu’nda trafik sorununa çözüm için bisikletli hayata geçiliyor. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve belediye personeli bundan böyle bisiklete binecek.

Zeytinburnu Trafiğine Çözüm Bulundu!
03.05.2018 - Perşembe

Zeytinburnu’nda trafik sorununa çözüm için bisikletli hayata geçiliyor. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve belediye personeli bundan böyle bisiklete binecek.

Zeytinburnu’nda son yıllarda, önemli sorunların başında trafik geliyor. Artan araç sayısı, hem trafik sıkışıklığına yol açıyor hem de egzoz salınımının artmasıyla çevreye ve sağlığa zarar veriyor. İlçenin trafik sorununa çözüm için özellikle Amsterdam (Hollanda), Paris (Fransa), Kopenhag (Danimarka), Malmö (İsveç) ve Sevilla’dan (İspanya) örnek alınarak başlatılan sisteme, en büyük destek Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’dan geldi. 

Teşvik amaçlı, radikal bir karar alan Başkan Murat Aydın, Zeytinburnu’nda bir yerden bir yere artık çoğunlukla makam aracı yerine,  bisikletle  ulaşım sağlayacak. Öyle ki, yalnızca Başkan Aydın değil, çoklu seyahat etmeyen belediye personeli de mesai saatleri içerisinde bisiklet kullanacak. Öte yandan, Zeytinburnu Belediyesi vatandaşlara da belli kriterler doğrultusunda 1000 adet bisiklet hediye etmeyi planlıyor.

Belediye Başkanı: Makam Aracımı Değil, Bisikleti Kullanacağım!

Proje üzerine yaklaşık bir yıldır çalıştıklarına dikkat çeken  Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın: “Yaptığımız araştırmalara göre Zeytinburnu’ndaki trafik akış hızı saatte 20 ile 30 kilometre civarında bulunuyor. Anlayacağınız ilçedeki trafik hızı epey düştü. Bu durumda mevcut yasaya göre trafik hızı, belirli bir limitin altına düştüğünde bisikletler yolu araçlarla ortak kullanabiliyor. Biz de durumdan yola çıkarak Zeytinburnu’nda bisiklet projesini başlattık. Bugünden itibaren ben ve belediye personeli arkadaşlarım artık ulaşım aracı olarak bisikleti kullanacağız. Zeytinburnu içerisinde bir noktadan başka bir noktaya giderken artık makam aracımı değil bisikleti kullanacağım. Yine belediye personeli arkadaşlarım da Zeytinburnu içerisinde bisiklet kullanacak.” Diye konuştu.

Başkan Murat Aydın: “İnanıyorum ki ben ve mesai arkadaşlarım bisiklet kullanmaya devam edersek ilçedeki bisiklet kullanım oranı yaygınlaşır. Hatta bununla ilgili alt yapıyı büyük ölçüde oluşturduk. Bir yıldır yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde işaretlemeler, bisiklet parkı noktaları Zeytinburnu’nun birçok yerine kuruldu. Şu an elimizde 1000 adet bisiklet var. Bu bisikletleri belediye personeli ve Zeytinburnu’nda gönüllü olarak bu sürece dahil olmak isteyen vatandaşlarımıza hediye edeceğiz. Zeytinburnu’nda ulaşımı kullanan vatandaşlarımız özellikle öğrenciler, bir noktadan başka bir noktaya giderken artık araçları değil bisikleti kullanacak. Bu sayede trafik rahatlayacak, çevre kirliliği azalacak ve sağlıklı yaşam desteklenmiş olacak. Bu konuda sürücülerimizden anlayış, duyarlılık ve destek bekliyoruz.”  Açıklamasında bulundu.

Trafik, Yüzde 40 Azalacak!

Öte yandan, İBB ve İSPARK işbirliğiyle Zeytinburnu içinde “İSBİKE Paylaşımlı Bisiklet Sistemi”ni de hayata geçirmeye hazırlanıyor. İSBİKE projesi dahilinde cadde, sokak, mahalle aralarına 41 adet bisiklet istasyonu kurularak vatandaşların stres dolu trafik sıkışıklığından uzak kolay bir yolculuk yapılması sağlanacak. 

Uygulama kapsamında İSBİKE istasyonlarında bulunan otomatlar aracılığıyla vatandaşlar farklı yöntemlerle bisikletleri saniyeler içinde alabilecekler. Bir istasyondan alınan bir bisiklet başka bir istasyona bırakılabilecek ve böylece bisikletle toplu ulaşım birbirine entegre edilmiş olacak. Abone kartı veya kredi kartı ile  belli bir süre ücretsiz olarak kullanılabilecek bisikletle, vatandaşlar Zeytinburnu’nda bir noktadan bir noktaya gidebilecek.

Yapılan araştırmalar göre;  Zeytiburnu’nda bisikletli uygulama, trafik sorununu orta vadede yüzde 40’lara kadar düşürecek. Ayrıca egzoz salınımının azalmasıyla, çevre kirliliğinin önlenmesi ve obezite, kalp krizi, hiper tansiyon ve depresyon gibi sağlık sorunlarının da aşılması amaçlanıyor.

Fırsat Projeleri

AND Pastel

İSTANBUL / KARTAL

AND Pastel'den 10 Yerine 5 Yılda Biten Kredi Kampanyası!

AND Pastel'den 10 Yerine 5 Yılda Biten Kredi Kampanyası!

Sinpaş Finans Şehir

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Sıra Dışı Olma Sırası Şimdi Evinizde

Sıra Dışı Olma Sırası Şimdi Evinizde

Nef Çekmeköy

İSTANBUL / ÇEKMEKÖY

Nef Çekmeköy Çok Yakında...

Nef Çekmeköy Çok Yakında...

Eston Şehir Koru

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

124 Metrekareden Başlayan Koru Daireleri Satışta

124 Metrekareden Başlayan Koru Daireleri Satışta

Haftanın Fırsat Projesi 3

İSTANBUL / KAĞITHANE

Kaçırılmayacak Fırsat...

Kaçırılmayacak Fırsat...

Nef Ortayaka

İSTANBUL / GAZİOSMANPAŞA

Nef'ten

Nef'ten "Oturunca Ödersiniz" Ayrıcalığı...