Yüksek Kur AVM Mağazalarını Zora Soktu

Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, yüksek döviz kurları nedeniyle dayanacak güçleri kalmadığını belirtti.

Yüksek Kur AVM Mağazalarını Zora Soktu
28.11.2017 - Salı

Döviz kurlarının son günlerde rekor üstüne rekor kırması alışveriş merkezlerindeki mağazaları zora soktu. Eski kontratlar nedeniyle hâlâ günlük kur üzerinden kira ödemesi yapmak zorunda kalan markalar, ya mağaza kapatıyor ya da kira uyarlama davası açıyor.

400 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR

412 markanın AVM'de ve caddelerde yaklaşık 70 bin mağazada 400 bine yakın kişiyi istihdam ettiğini açıklayan Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, son dönemlerde rekor kıran döviz kurları nedeniyle dayanacak güçleri kalmadığını söyledi. Öncel “Bizim kaptanlığımızdan şüphemiz yok, ancak fırtına uzadıkça hasar alıyoruz. Unutmayalım ki markalarımız dövizli harcamalarının tamamını sermayesinden, çalışanından, imalatçısından veya yatırımından kısarak yapıyor. Mevcut tablonun devam etmesi halinde üzülerek söylüyorum mağaza kapanışları hızlanacak. İsteyen kirasını yine dövizle ödeyebilir ancak markalara mutlaka TL seçeneği sunulmalı” dedi. 

ÖNGÖREMİYORUZ

Kurdaki dalgalanmanın büyük zarara yol açtığını söyleyen Sinan Öncel “Dövize endeksli çalışmanın markalarımız üzerinde iki tür etkisi oluyor. Birincisi kurlardaki aşırı oynaklık. Biz bugünden bir yıl sonrasının üretimini planlamak durumundayız. Ancak bir yıl sonra kurun hangi seviyelerde olacağını ön göremediğimiz için sağlıklı plan yapıp gerçekçi bir maliyet çıkarmakta zorlanıyoruz. Bir diğer problem kurlardaki aşırı artış. Kur yükseldikçe kirasını dövizle ödeyen markalarımızın üzerindeki maliyet baskısı daha da büyüyor. Çok gerilere gitmemize gerek yok. Ocak 2015'te dolar 2,35, avro 2,83 TL idi. Bugün dolar 3,95, avro 4,72 TL'ye ulaştı. Yani üç yılda dolar kuru yüzde 68, avro yüzde 67 arttı. Kiranın markalar için en büyük gider kalemlerinden birini oluşturduğu bir piyasa gerçeğinde bu durumun sürdürülebilir olamayacağını herkesin bilmesi gerekiyor” dedi.

Fırsat Projeleri