Yıllık 900 Bin Konuta İhtiyaç Var!

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, Türkiye'nin yıllık ihtiyacının 900 bin konut olduğunu belirtti.

Yıllık 900 Bin Konuta İhtiyaç Var!
19.07.2019 - Cuma

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, "Türkiye'nin yıllık ihtiyacı 900 bin konut, eldeki konutlar 2-3 senede rahatlıkla çözülebilir." diye konuştu.

Gündeme ilişkin değerlendirmelerini dile getiren Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, Türkiye'nin yıllık konut ihtiyacının 900 bin olduğuna işaret ederek "Son bir senedeki hareketler insanları belirsizliğe götürdü. İnsanlar önünü göremiyor, dövizde mi kalayım, yüksek faiz mi alayım, gidip daire mi alayım? Daire alımları azaldı." Dedi.

Türkiye Emlak Katılım Bankasının mart ayında açıldığını anımsatan Yenigün, şunları dile getirdi: "Şu an konut stoku 800 bin ile 1 milyon arasındadır. Konutlar fon tarafından alınırsa sorun çözülmüş olacak. Fonu, Türkiye Emlak Katılım Bankası oluşturabilir. Bu alımlar olursa inanıyorum ki bu fon 2-3 yıl sonra daha çok para kazanacak. İnsanlar dairelerini alacaklar, hareket başlayınca işsizliğe de faydası olacak. Konut stoku müteahhitten fona geçmeli."

"İmar Planları Ada Bazında Yapılmalı"

Plansız konut yapılmasının sakıncalarına değinen Mithat Yenigün, "Her önüne gelene ruhsat verilmemesi gerektiğini" vurgulayarak, imar planlarının toplumun vicdanını zedelemeyecek şekilde hazırlanması gerektiğini belirtti. Yenigün planların "parsel" değil "ada" bazında ve "master plan" olarak yapılması gerektiğini dile getirdi. 

Mithat Yenigün ayrıca ekonomide yaşanan güncel gelişmelerle birlikte kara yolları ve demir yollarında yatırımcı kuruluşlara ayrılan ödeneklerin yüzde 70 azaldığına değindi. Bu süreçten dolayı bir tasfiye kararnamesinin çıkarıldığını hatırlatan Yenigün, devletin beklenmeyen bir gelişme olduğu takdirde bu kararnameyle bütçesinde düzenleme olanağı olduğunu sözlerine ekledi.

Emlak Editörü
Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 8 yılı aşkın süredir emlak haberleri hakkında bilgiler sunuyor.

Fırsat Projeleri

Evora Denizli

DENİZLİ / BABADAĞ

Evora Denizli'de

Evora Denizli'de "0" Peşinatla Ev Sahibi Olun

AND Pastel

İSTANBUL / KARTAL

AND Pastel'den Yeni Yılın Yeni Fırsatı!

AND Pastel'den Yeni Yılın Yeni Fırsatı!

Sinpaş Finans Şehir

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Sinpaş Finans Şehir'de Az Katlı Çok Farklı Yaşam...

Sinpaş Finans Şehir'de Az Katlı Çok Farklı Yaşam...

Evora İstanbul

İSTANBUL / TUZLA

Hayallerinize Kavuşma Zamanı

Hayallerinize Kavuşma Zamanı

Aydos Land

İSTANBUL / PENDİK

2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

Gökorman

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Yerden Göğe Kadar Sinpaş Harikası

Yerden Göğe Kadar Sinpaş Harikası