Vatandaşlar Eve Koştu!

Beklenen kredi faizi indirimleri konut almak isteyen vatandaşları harekete geçirdi. Bir haftada 14 bin vatandaş markalı konutlara akın etti.

Vatandaşlar Eve Koştu!
19.08.2019 - Pazartesi

Beklenen kredi faizi indirimleri konut almak isteyen vatandaşları harekete geçirdi. Bir haftada 14 bin vatandaş markalı konutlara akın etti.

Merakla beklenen kredi faizi indirimlerinin gerçekleştirilmesinin ardından konut sahibi olmak isteyen vatandaşların yüzü güldü. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi kamu bankaları konut kredisi faizlerini 0.99'a çektikten sonra ev alma talebini erteleyen yatırımcılar harekete geçerek piyasası canlandırmaya başladılar. Bir hafta içinde ev almak isteyen 35 bin vatandaş harekete geçti. Markalı konut projelerine yönelen vatandaş sayısı ise 14 bini buldu. Sektör temsilcileri satılmayı bekleyen 500 bin konut stokunun olduğunu ifade ediyor. Gerçekleştirilen faiz indirimi sonrası 500 bin konut stokunun yüzde 20’sinin satılması sektöre rahat nefes aldıracak. 

“Bekleyen alıcı harekete geçti”

Vatandaşların faiz fırsatını beklediklerini söyleyen Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, şöyle konuştu: "Vatandaşımızın satış ofisi ziyareti ve yaptığı aramalardan anlıyoruz ki, bekleyen alıcı harekete geçti. Satışlarımız hızlandı. Eylül ayının gelmesiyle birlikte, sektör temsilcileri olarak yaptığımız kampanyaların da etkisiyle konut satışları daha da artacak. Bankalara bir haftada gelen 35 bin başvuru, bir ayda 100 bini geçecektir."

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım ise "Bilindiği gibi birçok konut üreticisi geçen yıldan bu yana fiyatlarında büyük bir revizyona gitmedi. Düşük maliyetlerle yaptıkları projelerdeki cazip fiyatları müşterilerine sunmaya devam ediyorlar. Yüzde 50 ila 70 maliyet artışımız var. Ancak bir haftada gelen taleple görüyoruz ki vatandaş konuttan uzaklaşmadı. Her türlü hareketi takip ediyor" şeklinde konuştu. Hükümetin kararlı duruşu, dövizdeki düşüş eğilimi ve faizlerin psikolojik sınırın altına inmesiyle konut sektörünün eski günlerine döneceğini ifade eden Durbakayım, "Faiz indirimi hamlesini yaptığımız kampanyalarla daha da cazip hale getiriyoruz. Sektör olarak elimizden geleni yapıyoruz" şeklinde konuştu.

Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 8 yılı aşkın süredir emlak haberleri hakkında bilgiler sunuyor.