Vatandaş, Yeni Yapıları Tercih Ediyor!

İstanbul'da yaşanan deprem, vatandaşların yeni ev arama kriterlerinde manzaraya göre değil, sağlamlığa önem verdiklerini ortaya koydu. 

Vatandaş, Yeni Yapıları Tercih Ediyor!
10.10.2019 - Perşembe

Geçtiğimiz haftalarda yaşadığımız deprem, vatandaşların yeni ev arama kriterlerinde manzaraya göre değil, sağlamlığa önem verdiklerini ortaya koydu. 

Yeni ev arayışına giren vatandaşlar, artık manzarayı ikinci plana alarak evlerinin sağlam olmasını istiyor. Deprem gerçeğinin kendini hatırlatması üzerine vatandaşlar aradıkları evlerin sağlam ve yeni yapı olmasına özen gösteriyor. 

İstanbul’da yaşanan 5,8 şiddetindeki deprem, ev satışlarında vatandaşların kriterlerinin değişmesine neden oldu. Ev arayışına giren vatandaşların kriterleri değişerek, sağlam ve yeni yapılara olan ilgi arttı. yeniden şekillenen sektörde emlakçılar ilanlara "depreme dayanıklı ev" yazmaya başlasa da yeni ve eski yapılar arasındaki fiyat farkı vatandaşları zorluyor. 

"İstanbul genelinde yüzde 55 civarında riskli yapı var"

Evin yeni olması kadar sağlam olması gerektiğini söyleyen İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, yeni evlerin yapılma sürecinde yapı denetim firması tarafından denetlemelerin yapılması gerektiğini belirterek, ''Eskiden biz deniz manzaralı ev diyorduk, şimdi diyoruz ki depreme dayanıklı ev. En son İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2015-2016 yıllarında bir tespit yaptı. İstanbul genelinde yüzde 55 civarında riskli yapı olduğunu açıklamıştı. Tabi ki insanlar güvenli ve sağlam ev arayacak. Riskli olan yapıların gecekondular veya imarsız yapıların hala yüzde 50'e yakını satılıyor'' diye konuştu.

Aşa, ev fiyatlarının depremle birlikte değişime uğradığını da belirterek, ''İkinci el bir ev 500 bin TL ise aynı sokakta, aynı büyüklükte bir ev 1 milyon TL. Depremin şiddetine uygun olarak inşa edilmiş bir ev fay hattı üstünde bile olsa güvenlidir. Yeni evlerin yapı denetim firmaları tarafından denetlenmesi gerekiyor'' şeklinde konuştu.

Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 8 yılı aşkın süredir emlak haberleri hakkında bilgiler sunuyor.