Türkiye'nin İlk Uzay Merkezi Kuruluyor

Türkiye'nin ilk uzay merkezi olan Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi Bursa'da kurulacak. Avrupa'da en iyi olacak Gökmen Uzay merkezi, dünyada ise ilk 5 h

Türkiye'nin İlk Uzay Merkezi Kuruluyor
20.08.2017 - Pazar

Türkiye'nin ilk uzay merkezi olan Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi Bursa'da kurulacak. Avrupa'da en iyi olacak Gökmen Uzay merkezi, dünyada ise ilk 5 havacılık ve uzay temalı merkezlerden biri olacak.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından Bursa'da Türkiye'nin ilk uzay merkezini kurmayı planlıyor. 125 milyon liraya mal olacak olan Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi (GUHEM) temeli 22 Ağustos Salı günü atılacak.

Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi

13 bin metrekare
Yaklaşık 13 bin metrekare kapalı alana inşa edilecek olan Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi (GUHEM), Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Bursa Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle hayata geçirilecek. Avrupa'da en iyi uzay merkezi olacak GUHEM, aynı zamanda dünyada da ilk 5 uzay ve havacılık merkezinden birisi durumuna gelecek. 

125 milyon TL bütçe
125 milyon TL'ye inşa edilmesi planlanan GUHEM'de TÜBİTAK tarafından desteklenen ve içerisinde uzay ve havacılıkla ilgili eğitim amaçlı düzenek ve sergilerin yer alacak. 

Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi

Yer çekimsiz ortam tecrübesi
Türkiye'nin ilk uzay üssü GUHEM'de ziyaretçiler yer çekimsiz ortamı tecrübe edebilecek 150'den fazla interaktif düzenek, havacılık öğrenme merkezi, uzay inovasyon merkezi ve dikey rüzgar tüneli gibi birbirinden farklı uygulamaların yer alacak. 

Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi, mimarisiyle de dikkat çekmesi planlanıyor. GUHEM'in ilk katında havacılığın gelişimine ışık tutan düzenekler ve günümüzde kullanılan uçuş simülatörleri bulunacak. 

Merkezin ikinci katı Uzay katı olarak adlandırılacak, bu alanda atmosfer olayları, güneş sistemi, gezegenler ve galaksilere ilişkin bilgiler sergilenecek.

HABERİN GALERİSİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Fırsat Projeleri