Türkiye'nin En İyi 5 Türk Mimarı Kim?

Muazzam projelere imza atarak meydana getirdikleri çalışmalar ile adını duyuran ünlü Türk mimarları bir araya getirdik. İşte Türkiye’nin en iyi 5 Türk mimarı kim? Sorusu sorulduğunda akla gelen 5 ünlü isim…

Türkiye'nin En İyi 5 Türk Mimarı Kim?
17.11.2017 - Cuma

İşte eşi benzeri görülmeyen projelere imza atarak ülkemizde olduğu kadar yurt dışında da adını duyuran Türkiye'nin en iyi 5 Türk mimarı unvanına layık isimler…

Türkiye'nin En İyi 5 Türk Mimarı Kim?

Murat Kader

Ülkemizde olduğu kadar yurtdışında da büyük bir üne sahip olan Murat Kader, Sema Eser Özsaruhan ile kurdukları İki Design Group kapsamında çalışmalarını devam ettirmektedir. 1987 yılında Bolu Atatürk Lisesi'nden mezun olan Kader, aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümünde öğrenimine başlamıştır. Lisans öğrenimini 1991 yılında tamamlayan Murat Kader, yüksek lisans eğitimini 1994 yılında University of Pennsylvania'da tamamlamıştır.

Kader, öğrenim hayatında Avusturya Viyana'da Marshalek&Laughclater Mimarlık Bürosu'nda ve Boston'da Arch. Standford Wilk Bürosu'nda mimar olarak görev yapmıştır. Yurtiçi ve yurtdışında mimari tasarım ve uygulama çalışmalarını sürdüren Murat Kader’in projeleri arasında Tanzanya’daki Safari City, Adana Sheraton, Emaar Square, Spine Tower ve Arista Bomonti gibi çalışmaları saymak mümkün.

Mehpare Evrenol

Sektörün önemli isimlerinden olan Mehpare Evrenol, İzmir  Amerikan Koleji'nde lise eğitimini tamamladıktan sonra 1977 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. 1982'ye kadar Şehircilik kürsüsünde asistan olarak görev yapan Evrenol, 1990 yılından beri kurucusu olduğu Evrenol Mimarlık'ta kentsel tasarım, mimari, iç mimari projeler genel yöneticisi ve CEO olarak görev yapmaktadır.

Yüksek Mimar Mehpare Evrenol, dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı olan 2013 MIPIM kapsamında 9 kategoride 2 proje ile birlikte finale kalan tek mimar oldu. Hayata geçirdiği Bosphorus City ve Akasya Acıbadem projeleri ile MIPIM'de iki ödül almayı başaran Everenol, başarılı projelere imza atmaya devam etmektedir.

Melkan Tabanlıoğlu

1993 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden mezun olan Melkan Gürsel Tabanlıoğlu 1993 yılında Metropolitan Catalunya Politeknik Üniversitesi – Mimarlık ve Şehircilik Master programına katıldı.  Tabanlıoğlu Mimarlık'a 1995 yılında katılan Melkan Tabanlıoğlu, Mimarlar Odası üyesidir.

2008 yılında 'The Europen Centre for Architecture Art Design and Urban Studies' tarafından 'Avrupa'nın 40 yaş altı en iti 40 mimarından biri' olarak seçilen Tabanlıoğlu yurtdışı ve yurtiçi jürilerde yer almış ve çeşitli konferanslar vermiştir. Melkan Tabanlıoğlu, Murat Tabanlıoğlu ile birlikte, 2010 yılında MEA - Middle East Architect Award’a (Yılın Mimarı Ödülü) ve 2013 yılında Big Project Middle East tarafından tekrar Yılın Mimarı Ödülü’ne layık görülmüştür.

Enis Öncüoğlu

ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nden 1989 yılında mimar olarak mezun olan Enis Öncüoğlu, daha sonra Öncüoğlu Mimarlık'ta çalışmaya başladı. Kurucu mimar Hasan Öncüoğlu'nun vefatın��n ardından 1996 yılında şirketin genel müdürlüğünü üstlenen Enis Öncüoğlu, pek çok ulusal ve uluslararası yarışmada da jüri üyelikleri yapmakta ve MAPIC, MIPIM, ProEstate, ARKIPARC gibi pek çok ulusal ve uluslararası konferansa konuşmacı olarak katılarak mimarlık ve gayrimenkul alanlarındaki tecrübelerini paylaşmaktadır. 

Aynı zamanda TSMD Ankara Mimarlık Merkezi’nin kurucuları arasında yer alan Enis Öncüoğlu’nun TMMOB Mimarlar Odası üyeliği, TSMD (Türk Serbest Mimarlar Derneği) ve OMIM (ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mezunları Birliği) Yönetim Kurulu Üyelikleri, AMPD (Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği), TMMMB (Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği) ve ICSC (International Council of Shopping Centers) üyelikleri bulunmaktadır. 

Emre Arolat

Galatasaray Lisesi'nden 1982'de mezun olan Emre Arolat, 1986 yılında girdiği Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden 1992 yılında yüksek lisans derecesiyle mezun oldu. Sayılı mimarlar arasında yer alan Arolat,1986-1987 yıllarında Washington DC'de "Metcalf and Associates" Mimarlık Bürosu'nda çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönerek 14 yıl boyunca çalışmalarını annesi Şaziment Arolat ve babası Neşet Arolat'la birlikte tasarımcı ortak olarak sürdürdü.

2004 yılında Gonca Çırakoğlu ile birlikte EAA-Emre Arolat Architects'i kuran Emre Arolat, çalışmaları ile mimarlık alanında birçok ödüle layık görülmüştür. Arolat, 2009 yılında Kağıthane Tekfen Ofisleri ve Milas Golf Oteli projeleriyle “MIPIM AR Future Projects Awards, Commended” ödüllerini, Santralistanbul Çağdaş Sanatlar Müzesi, Lara Kervansaray Oteli ve Konrge Merkezi, Zorlu Konak Residences ve Zorlu Center projeleriyle “2009 Europe Property Awards” ödüllerini almıştır.
 

Fırsat Projeleri