Türk İnşaat Şirketleri Dünyada İkinci!

44 Türk firmasının katıldığı “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde, Türk şirketler ikinciliğini korudu.

Türk İnşaat Şirketleri Dünyada İkinci!
26.08.2019 - Pazartesi

Küresel pazarda devam eden durgunluğa ve risk artışına rağmen Türkiye, “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde, 44 firma ile yer alarak ikinciliğini muhafaza etti. Türkiye’den listeye giren müteahhitlik firmaları Yapı Merkezi, Ant Yapı, Rönesans, Limak, Tekfen, Tav, Enka, Alarko, Gama ve Çalık Enerji olarak sıralandı.

Tüm dünyada ekonomi çevreleri tarafından merakla takip edilen uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR (Engineering News Record), “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesini yayımlayarak büyük ilgi uyandırdı. Listeye 44 firma ile giren Türkiye’nin ilk 10 firmasının tamamı ise Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) üye firmalardan meydana geliyor. 

“Çalışmalarımızı Türkiye’yi temsil etmenin bilinci ile sürdürüyoruz”

Konuya ilişkin olarak TMB Başkanı Mithat Yenigün, şu değerlendirmelerde bulundu: “ENR’ın açıkladığı inşaat sektöründe 2018 yılı ‘Dünya Devler Ligi’ sıralaması, Türk inşaat firmalarının son dönemde sektörün geleneksel pazarları Orta Doğu, Avrasya ve Afrika ülkelerinin yanı sıra Avrupa kıtasında da önemli projeler üstlendiklerini ortaya koymaktadır. Pek çok Avrupa ülkesi mühendislik, müteahhitlik ve inşaat malzemesi üretiminde son derece güçlüdür ve neredeyse her alanda altyapısını tamamlamıştır. Buna karşın firmalarımızın Avrupa’da önemli projeler üstlenmeye başlaması; müteahhitlerimizin rekabet gücü, teknik kapasite ve deneyim konularında geldiği noktayı ortaya koyması açısından dikkat çekicidir.

İş hacmimizin önemli kısmının Orta Doğu ve Avrasya ülkelerinde olduğu görülmektedir. Son dönemde Sahra Altı Afrika, Hindistan, ASEAN Bölgesi ve Latin Amerika gibi potansiyeli olan pazarları da yakından takip etmekteyiz. Yurtdışındaki şantiyelerimizde gururla Türk bayrağını dalgalandırıyor, Türkiye’yi temsil etmenin bilinci ve onuru ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu başarımızda, gittiğimiz her pazarda değerli desteklerini gördüğümüz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, yurtdışında görev yapan büyükelçilerimiz ve ticaret müşavirlerimizin önemli payı bulunmaktadır.”

Emlak Editörü
Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 8 yılı aşkın süredir emlak haberleri hakkında bilgiler sunuyor.

Fırsat Projeleri

Sinpaş Marina Ankara

ANKARA / ÇANKAYA

Sinpaş Marina Ankara'da Hem Marina Havası Hem Kanal Manzarası

Sinpaş Marina Ankara'da Hem Marina Havası Hem Kanal Manzarası

Nef Bahçelievler

İSTANBUL / BAHÇELİEVLER

Eski Evinizi Yeni Nef'inizle Değiştirin!

Eski Evinizi Yeni Nef'inizle Değiştirin!

Aydos Land

İSTANBUL / PENDİK

2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

2020'de Ev Sahibi Olma Fırsatıı!

Sinpaş Finans Şehir

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Siz Çok Kazanın Diye...

Siz Çok Kazanın Diye...

Gökorman

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Yerden Göğe Kadar Sinpaş Harikası

Yerden Göğe Kadar Sinpaş Harikası

Nef 36 Basınekspres

İSTANBUL / BAĞCILAR

Eski Evinizi Yepyeni Bir Nef'le Değiştirme Fırsatı!

Eski Evinizi Yepyeni Bir Nef'le Değiştirme Fırsatı!