Tüketici Mahkemesi'nden Örnek Tapu Kararı!

On binlerce tapu mağduru tüketiciyi rahatlatacak haber Tüketici Mahkemesi’nden geldi. İşte ayrıntılar…

Tüketici Mahkemesi'nden Örnek Tapu Kararı!
21.08.2019 - Çarşamba

Satın aldıkları evlerinin tapularını alamayan on binlerce ev sahibi, Tüketici Mahkemesi’nin verdiği emsal niteliğindeki karar ile rahat bir nefes alabilecek.

Tüketici Mahkemesi verdiği kararda, inşaat firmasından alacağı olan şirketlerin tapulara koydukları hacizler “Öncelik tüketiciye aittir” diyerek doğrudan kaldırıldı. Konuyla ilgili yorum yapan uzmanlar, bu kararın aynı durumda olan on binlerce konut için emsal olacağını ifade ediyorlar. 

Hürriyet Gazetesi’nden Dinçer Gökçe'nin haberine göre; 2010 yılında bir daire satın almaya karar veren Miray Özgür isimli bir tüketici, Yeşil Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ’nin Esenyurt’ta bulunan İnnovia 2 projesindeki bir daireyi 4 Eylül 2010’da aldı. Dairenin 186 bin TL olarak kararlaştırılan bedelinden sonra satış sözleşmesi imzalanarak 27 Ağustos 2011’de ‘Daire teslim tutanağı’ ile daire, sahibi olan Miray Özgür’e teslim edildi. Özgür, Nisan 2015’te şirkete olan tüm borcunu ödedi fakat firma, tapu masraflarının tam ödenmediğini bu nedenle devrin yapılmadığını öne sürdü. 

Kararın Örnek Olması Bekleniyor

Konunun yargıya taşınması üzerine mahkeme ilk olarak davaya konu daireye tedbir koydu ve önceki gün görülen 3’üncü duruşmada karar verildi. Mahkeme kararında şöyle denildi: “Bağımsız bölümün taraflar arasındaki 4 Eylül 2010 tarihli sözleşmenin 4. Maddesi gereğince pürüzsüz ve takyidatsız olarak davalı adına tapusunun iptali ve davacı adına tapuya tesciline, tedbirin hüküm kesinleşinceye kadar devamına...” 

Bu karar sonrası çok sayıda alacaklının haciz koyduğu tapu sorunsuz hale geldi. Kararın benzer durumda olan daireler için örnek teşkil etmesi bekleniyor.

Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 8 yılı aşkın süredir emlak haberleri hakkında bilgiler sunuyor.