TOKİ'den Konut Alacaklar Dikkat!

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın konut satarken uyguladığı kura yöntemi nasıl işliyor? İşte tüm ayrıntılar…

TOKİ'den Konut Alacaklar Dikkat!
24.07.2019 - Çarşamba

Alt ve orta gelir grubun dahil aileler Toplu Konut İdaresi Başkanlığı projeleri ile ev sahibi olabiliyor. Peki, TOKİ’nin konut satarken uyguladığı kura yöntemi nasıl işliyor? İşte ayrıntılar…

Dar ve orta gelirli ailelerin ev sahibi olma hayallerini uygun fiyatlar ve taksitlerle gerçeğe dönüştüren T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Her yıl hedeflerine ve projelerine yenilerini ekleyen TOKİ, dar gelirli ailelerin yüzünü güldürmeye devam ediyor. TOKİ, ürettiği ucuz konut projelerindeki dairelerin bazılarını kura yöntemiyle, bazılarını ise başvuru önceliğini esas alarak satıyor. Peki, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın ev satışlarında uyguladığı kura yöntemi nasıl çalışıyor? 

TOKİ kura yöntemiyle satış nasıl yapılıyor?

Yükselen konut kredisi faizleri nedeniyle konut kredisi kullanarak ev almak dar ya da orta gelirli aileler için daha da imkansızlaştı. TOKİ ise özellikle bütçesi elvermeyen ailelerin uygun fiyat ve taksit tutarları ile kira öder gibi konut sahibi olmasını sağlıyor. TOKİ'den ev almak isteyen ailelerin en çok merak ettikleri konular arasında TOKİ başvuruları, TOKİ satışları ve TOKİ başvuru şartlarının yanında TOKİ satışlarının nasıl gerçekleştiği gibi konular geliyor. TOKİ kuralarında yer ve tarih TOKİ tarafından ilan ediliyor. Sonrasında noter huzurunda yapılacak kuralar için asil ve yedek listeleri belirlendikten sonra ilgili kura işlemi gerçekleştiriliyor. Kura çekimine gerek kalmadığı durumlarda ise başvuru sırasına göre konut sahibi olunabilmektedir.

Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 8 yılı aşkın süredir emlak haberleri hakkında bilgiler sunuyor.