TOKİ, Türk Müteahhitlerin Önünü Açıyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, müteahhitlerin yurt dışında inşaat yapabilmeleri için TOKİ öncülüğünde çalışma yaptıklarını belirtti. 

TOKİ, Türk Müteahhitlerin Önünü Açıyor!
07.08.2019 - Çarşamba

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, müteahhitlerin yurt dışında inşaat yapabilmeleri için TOKİ öncülüğünde çalışma yaptıklarını belirtti. 

Sheraton Otel'de düzenlenen 11'inci Büyükelçiler Konferansı'nda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bakanlığın çevre ve şehircilik alanındaki faaliyetleri ve gelecek vizyonu ile ilgili bilgiler verdi. Kurum, Türkiye’de faaliyet gösteren müteahhitlerin başta Afrika olmak üzere pek çok ülkede inşaat yapmalarını daha da kolaylaştırmak adına, TOKİ öncülüğünde kapsamlı bir çalışma ve araştırma yaptıklarını ifade etti.

Bakan Kurum, TOKİ'nin son 17 yılda 860 bin konut ürettiğini belirterek, hayata geçirdiği diğer birimler olan ibadethaneler, parklar, kültür merkezleri ve sosyal donatılar dahil edildiğinde 1 milyonun üzerinde bağımsız birim hayata geçirdiğini söyledi. TOKİ öncülüğünde kapsamlı bir çalışma ve araştırma yaptıklarını anlatan Kurum, TOKİ'nin Endonezya, Sri Lanka, Pakistan ve Somali'de konutları, hastaneleri, misafirhaneleri, spor salonlarını hizmete açtığını ve Türk müteahhitlerin başta Afrika olmak üzere pek çok ülkede inşaat yapmalarının önünü açmak için gereken süreci başlattıklarını söyledi.

"Yeni Bir Rekora İmza Atacağımızı Düşünüyoruz"

Konuşmasını sürdüren Bakan Murat Kurum Türkiye’den mülk edinmek isteyen yabancılar için de süreci kolaylaştıracak adımlar attıklarını belirterek "Özellikle 2018 yılında tüm zamanların en büyük yabancı gayrimenkul yatırımı yapıldı. İlerlemeye baktığımızda 2019 sonunda, yabancılara yapılacak satışların 2018 yılını çok daha geride bırakacağını, yeni bir rekora imza atacağımızı düşünüyoruz." Şeklinde konuştu.

Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 8 yılı aşkın süredir emlak haberleri hakkında bilgiler sunuyor.